سیاست خارجی
سیاست های امنیتی و نظامی
جامعه و سیاست
اقتصاد و انرژی
سازمان های منطقه ای
تاریخ
فرهنگ و هنر


نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » گزارش » سیاست خارجی

گزارش اختصاصی

اظهارات مقامات وزارت خارجه روسیه در همایش بین المللی "قرائتهای پریماکف"

برجام و آینده آن

۲۶ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۲۸

در تاریخ 1 تا 11 ژوئن 2019 در نودمین سالگرد تولد یوگنی ماکسیموویچ پریماکوف، پنجمین همایش بین المللی «قرائت های پریماکوف» در مرکز تجارت جهانی برگزار شد. موضوع اصلی 2019 با عنوان"بازگشت به رویارویی: آیا جایگزینی وجود دارد؟" مورد بحث و بررسی کارشناسان روابط بین الملل قرار گرفت. موضوع مرتبط مطرح شده در مورد ایران برجام بود که مقامات وزارت خارجه روسیه در مورد آن صحبت کردند.

لاوروف: اتحادیه اروپا علاقمند است که ایران برجام را نقض کند

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در پنجمین همایش بین المللی "قرائتهای پریماکف" اظهار داشت: حفظ برجام تاحد زیادی به اروپایی ها بستگی دارد. من با علاقه منتظر کنفرانس خبری پایان مذاکرات هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان در تهران هستم. برخی از شرکای ما علاقمند به این هستند که  اشتباهی از ایران سر بزند و اقداماتی را انجام دهد که در برجام گنجانده نشده اند. آنگاه کسی در غرب نفس راحتی میکشد و تمام مسئولتیها را از دوش خود بر میدارد. این مسئله بسیار غم انگیز خواهد بود و در اینجا نیز جمله "عدم توانایی در توافق" میتواند کاربرد داشته باشد. امیدوارم که اروپای مطیع قانون به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل پایبند باشد.ریابکوف: فشار تحریمی آمریکا علیه ایران برای روسیه قابل پذیرش نیستسرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه در جمع خبری در حاشیه همایش بین المللی "قرائتهای پریماکف" اظهار داشت: آمریکا علنا اعلام میدارد که فشار تحریمی را علیه تهران افزایش خواهد داد، این امر برای ما کاملا غیر قابل پذیرش است. اما هنوز زمان برای نجات برجام باقی مانده است. برخی از شرکای ما در برجام، یعنی کشورهایی که بدنبال خروج آمریکا از برجام از آن خارج نشدند و باقی مانده اند در صددند اقداماتی را که اکنون ایران اتخاذ می نماید را غم انگیز جلوه بدهند. ما با این غم انگیز جلوه دادن مصنوعی موافق نیستیم. ما فکر میکنیم که این امر احتمالا مقدمه ای برای اتخاذ تدابیری از جانب اروپایی ها بر اساس منطق "کمتر بخاطر کمتر" باشد. گزینه هایی برای حفظ برجام وجود دارند: یکی از آنها راه اندازی هر چه سریعتر ساز و کار INSTEX است که ایرانی ها مدتهاست در مورد آن صحبت میکنند و ما نیز با آنها گفتگو کردیم. با این وصف راه اندازی این ساز و کار چنان باید باشد که کشور سومی بغیر از اروپایی ها و ایران بتواند از امکانات چنین طرح محاسباتی در انجام معاملات با ایران استفاده نماید و همچنین به کمک INSTEX از امکان خدمات رسانی نه تنها در گروه کالاهای غیر تحریمی نظیر دارو و مواد غذایی بلکه از واردات نفت خام از جمهوری اسلامی ایران که آمریکایی ها مانع میشوند، برخوردار باشد. ما از اقدامات اخیر تهران در مورد برجام در شعف نیستیم، اما در واقع ایران راه انتخاب دیگری ندارد و ما  این وضعیت را درک میکنیم. اتحادیه اروپا در راستای عادی سازی روابط تجاری با جمهوری اسلامی قدم بر نمیدارد و از اراده سیاسی لازم برای این کار برخوردار نیست. ایران باید از امکان فروش کالاهای خود بویژه نفت و کسب درآمد برخوردار باشد. مسکو تاسف میخورد که عدم پویایی در این روند، احتمالا برجام را تضعیف نماید. عدم پیشرفت در حل و فصل اختلافات بین آمریکا و ایران، بازی برای ارتقای خواسته ها است.  روسیه به این بحران بسیار جدی مینگرد.

لاوروف: روسیه و آمریکا باید بیانیه عدم پذیرش جنگ هسته ای را صادر کنند

سرگئی لاوروف در همایش بین المللی "قرائتهای پریماکف" اظهار داشت: اصولا مهم است که روسیه و آمریکا کل جهان را آرام کنند و بیانیه مشترکی در سطح عالی در خصوص اینکه در جنگ هسته ای برنده ای وجود ندارد را صادر نمایند و به همین دلیل غیر قابل پذیرش است. در گذشته شوروی و آمریکا دو مرتبه چنین بیانیه ای را صادر نمودند. ما درک نمیکنیم که چرا در شرایط کنونی هرگز نباید مجددا این موضع را تایید نمود. اکنون طرف آمریکایی در حال بررسی پیشنهاد ما است.ریابکوف: آمریکا را از خروج از توافقنامه منع آزمایشات هسته ای برحذر داشتسرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه در همایش بین المللی "قرائتهای پریماکف" اظهار داشت: مسکو آمریکا را از ارتکاب به اشتباهاتی که به خروج از توافقنامه منع آزمایشات هسته ای منجر گردد، برحذر میدارد. این اقدام محکمترین ضربه به نظام امنیت بین المللی است. ما شرکایمان در واشنگتن را از ارتکاب به بزرگترین اشتباه مجدد برحذر میداریم.  آمریکا با اتهامات خود علیه روسیه موجب خروج تدریجی از این توافقنامه میشود. روبرت اشلی رئیس سرویس اطلاعات ارتش آمریکا قبلا گفته بود که به احتمال زیاد روسیه تعلیق آزمایشات هسته ای را بر اساس اصل "قدرت صفر" که در توافقنامه درج شده، رعایت نمیکند. آمریکا برغم روسیه توافقنامه منع جامع آزمایشات هسته ای را امضا نکرد و مطابقا تعهداتی در قبال آن ندارد.منابع: http://inforos.ru/ru/?module=news&action=view&id=92911&utm_source=yxnews&utm_medium=desktop

https://ria.ru/20190611/1555487212.html

https://ria.ru/20190611/1555485828.html?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop