بانک اطلاعات اقتصادی ایران و روسیه

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۰
Share/Save/Bookmark
 
 
ایراس: پایگاه اقتصادی سفارت ایران به زبان های روسی و فارسی، روز جمعه و در پایان مذاکرات هیات های ایران و روسیه به ریاست محمود واعظی و الکساندر نوواک رییسان ایرانی و روسی کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور با حضور خبرنگاران و کارشناسان اقتصادی در مسکو به صورت رسمی افتتاح شد.
 
بانک اطلاعات اقتصادی ایران و روسیه، هم اکنون به نشانی http://www.irrutrade.ir در دسترس است.
 
در این سایت اطلاعات مورد نیاز تجار و فعالان تجاری و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران به زبان فارسی ارائه می شود. همچنین این سایت اطلاعات مورد نیاز مخاطب روس درباره جمهوری اسلامی ایران را به زبان روسی در اختیار وی قرار می دهد.
 
نوواک، وزیر انرژی روسیه پس از رونمایی و معرفی بخش های مختلف پایگاه اطلاع رسانی اقتصادی از سوی مهدی سنایی، سفیر ایران در روسیه، اقدام صورت گرفته در این عرصه را بسیار سودمند خواند و تاکید کرد: «اکنون زمینه و فرصت بیشتری برای توسعه همکاری های های تهران و مسکو بویژه در عرصه اقتصادی فراهم شده است». وزیر انرژی روسیه در ادامه با سپاسگزاری از پیگیری و جدیت سفیر ایران برای عملی شدن طرح جدید اطلاع رسانی، اظهار کرد: «پایگاه خبری اقتصادی سفارت ایران برای توسعه روابط تجاری با روسیه راه اندازی شده و شامل بخش های مختلف و کاربردی بسیار موثر است». واعظی، وزیر ارتباطات نیز با ارزشمند خواندن ابتکار اطلاع رسانی اقتصادی سفارت جمهوری اسلامی در مسکو، گفت: «امروز در ایران و روسیه بازرگانان زیادی علاقمند به گسترش همکاری ها هستند که با اطلاع رسانی کارآمد، روابط دو کشور توسعه خواهد یافت».
 
وزیر ارتباطات ایران افزود: «اکنون مزیت فضای مجازی زمینه ساز توسعه بیشتر روابط کشورها است و باید اطلاعات مورد نیاز را در منازل و محل کار در اختیار کاربران قرار دهیم». در ادامه، مهدی سنایی سفیر ایران ضمن شرح ویژگی های پایگاه اقتصادی سفارت ایران در مسکو به زبان روسی و فارسی گفت: «افزون بر دانستنی های لازم و اساسی، جدیدترین اطلاعات اقتصادی هر دو کشور نیز در پایگاه خبری سفارت برای بازرگانان ایرانی و روسی ارائه می شود». وی افزود: «سایت جدید از سوی بخش اقتصادی سفارت راه اندازی شده است که امیدواریم اتاق های بازرگانی دو کشور در ارتقای سطح آن مشارکت کنند».
 
سایت اطلاعات اقتصادی ایران و روسیه با حمایت و پشتیبانی بخش اقتصادی سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه، جهت تسهیل ارتباط مستقیم و بی واسطه بین تجار و بازرگانان ایران و روسیه و روابط آسان تر بین کلیه دریافت کنندگان و ارائه دهندگان خدمات تجاری و اقتصادی دو کشور ایجاد شده است. این سایت شامل بخشهای اطلاعات پایه، تجارت خارجی، تجارت دوجانبه، مناطق ویژه، مناطق اقتصادی، نهادهای اقتصادی، اسناد، قوانین، حمل و نقل، امور بانکی، نمایشگاه ها و گردشگری می باشد.
 
اساس این پایگاه، کاربرمحور است. اگر چه برخی اطلاعات ضروری و پایه جهت تکمیل اطلاعات کاربران به پایگاه وارد می شود، اما اهم محتوای آن، اطلاعاتی خواهد بود که کاربران به پایگاه وارد خواهند کرد. بدین لحاظ کلیه فعالان حقیقی و حقوقی در بخش های صادرات، واردات، سرمایه گذاری و خدمات می توانند پس از عضویت در پایگاه، نیازمندی ها و اطلاعات مرتبط با حوزه تجاری - بازرگانی ایران و روسیه را به آن وارد کرده و با سایر فعالان در ارتباط باشند.
 
بانک اطلاعات اقتصادی ایران و روسیه تلاش نموده است تا به سوالات، مسائل و مشکلاتی که در ذهن تجار و بازرگانان دو کشور تداعی می شود را به دو زبان روسی در مورد ایران و فارسی در مورد روسیه در اختیار کاربران قرار دهد و آنان را با فضای تجاری، امکانات و قابلیت های دو کشور آشنا سازد.
 
کلیه کسانی که در زمینه تجارت و امور اقتصادی دو کشور فعالیت دارند بویژه کلیه فعالان حقیقی و حقوقی در بخش های صادرات، واردات، سرمایه گذاری و خدمات می توانند از اطلاعات سایت استفاده کنند. تجار ایرانی و روسی علاقمند به ارائه اطلاعات در حوزه کاری و تولیدات خود می توانند از آن استفاده نمایند.
 
افراد حقیقی و حقوقی با وارد کردن اطلاعات مورد نیاز در بخش عضویت، به عنوان کاربر سایت ثبت شده و صفحه ای برای آنان ایجاد می گردد. سپس افراد می توانند در صفحه اختصاصی خود، محصول یا خدماتی را که ارائه می نماید، معرفی کرده و یا در بخش نیازمندی ها، درخواست خود را برای خرید محصول یا خدمات ثبت نماید.
 
لازم به ذکر است ایده راه اندازی این سایت توسط دکتر سنایی، سفیر ایران در روسیه ارائه شده و با حمایت و پشتیبانی سفارت جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه ایجاد شده است.
 

 ----------
نویسنده: دکتر الهه کریمی – پژوهشگر وابسته موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس)
 
 
کد مطلب: 1702