در ایراس؛

7 جایزه مهم ادبی در روسیه

تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۰۵
Share/Save/Bookmark
 
7 جایزه مهم ادبی در روسیه
 
میترا مرادی

رونق جوایز ادبی در روسیه قدمتی تاریخی دارد. به طور مثال، الکساندر اول انگشترهای قیمتی، جعبه­های تنباکو و هدایای ارزشمند دیگری که اگرچه نمی­توان از آن به عنوان جایزه نام برد، اما به تعداد زیادی از نویسندگانی که مورد علاقه­اش بودند، هدیه می­داد. بر اساس منبع موجود تزار فقط در سال 1802 برای تشویق نویسندگان 160 هزار روبل پرداخت کرد که برای  آن زمان مبلغی بی­سابقه محسوب می­شد.

جایزه استالین، جایزه اصلی شوروی، ادامه­ی سنت تزاری شد. اگرچه اکنون به ندرت از آن یاد می­کنند، اما در ابتدا سرمایه­ی آن از هزینه­هایی تامین می­شد که استالین برای انتشار آثار خود در کشورهای مختلف دریافت می­کرد. یعنی این، یک جایزه شخصی به مبلغ 100 هزار روبل بود. پس از مرگ رهبر، جایزه­ی لنین (10 هزار روبل) و دولتی (5 هزار) به جای استالین جایگزین شدند. این مبالغ برای خرید یک ماشین کافی بود.

عصر جوایز مستقل از سال 1991 با تأسیس جایزه «بوکر روسی» آغاز شد. درآن زمان ادبیات روسیه در قالب پول انگلیسی حمایت­های مالی را دریافت می­کرد. خود جایزه بوکر، ریشه­ی بریتانیایی دارد، نام آن از نام شرکت «بوکر» گرفته شده­است که به دلیل تولید کنسرو سبزیجات معروف است. در اوایل دهه 1990، نمایندگان بوكرینگ توجه خود را به حوزه عظیمی از فعالیت­های ادبیات روسیه جلب كردند که هیچ منافع مادی مشخصی در پی نداشت.

جایزه­ی «بوکر روسی» تنها برای مدتی کوتاه، به عنوان جایزه بزرگ ادبی در روسیه باقی ماند. در سال 1995، برزوفسکی سرمایه‌دار مشهور روسی و مدیر  (روزنامه مستقل) جایزه­ای رقابتی تعیین کرد، که آن را «آنتی بوکر» نامیدند. ارزش آن 12،001 دلار بود، یعنی یک دلار بیشتر از بوکر روسی. در سال 2001 ، با افزایش فشار بر برزوفسکی و پرونده­های کیفری علیه او، جایزه «آنتی بوکر» از میان برداشته شد. اما در همان زمان، بازی­گردانان یکی پس از دیگری در زمینه جوایز ادبی روسیه ظاهر می­شدند.

و اما هفت جایزه مهم کتاب در روسیه:

1. جایزه «کتاب بزرگ» که در نوامبر 2005 تأسیس شد.
صندوق سرمایه جایزه: این جایزه با سرمایه 5.5 میلیون روبل، یکی از بزرگ­ترین صندوق­های جایزه در جهان است. جایزه نفر اول 3 میلیون روبل، جایزه نفر دوم 1.5 میلیون و جایزه نفرسوم 1 میلیون روبل است.
تامین­کنندگان سرمایه: بنیان­گذاران وزارت فرهنگ، شرکت «راسپیچات»، موسسه ادبیات روسی آکادمی علوم روسیه، اما بخش اصلی آن توسط شرکت گازپروم تأمین می­شود.
ویژگی بارز: اهدای جوایز نه تنها به آثار هنری، بلکه آثار ادبی در ژانر نثر مستند.

2. جایزه «شاعر» در سال 2008 به ابتکار شخصی آناتولی چوبایس تاسیس شد.
صندوق سرمایه جایزه: یک جایزه 50 هزار دلاری اهدا می­شود.
تامین­کنندگان سرمایه: در ابتدا توسط شرکت سهامی روسی «ЕЭС России» روسیه حمایت می­شد، پس از آن­ که چوبایس آنجا را ترک کرد، تحت حمایت بنیاد «انرژی آینده» که به طور ویژه توسط صندوق تجاری تاسیس شده بود، جایگزین شد.
ویژگی بارز: فقط شاعران زنده معاصرمی­توانند برنده این جایزه شوند. از جمله برندگان این جایزه، می­توان به سرگئی گاندلفسکی، تیمور کیبیروف، الکساندر کوشنر اشاره کرد.

3.  جایزه «یاسنایا پالیانا» در سپتامبر سال 2003 تأسیس شد.
صندوق سرمایه جایزه: جایزه در بخش نامزدی «کلاسیک معاصر» برابر با 900 هزار روبل، در بخش نامزدی «ادبیات قرن  XXI» برابر با 750 هزار روبل است.
تامین­کنندگان سرمایه: هزینه این جایزه توسط موزه لف تالستوی در یاسنایا پالیانا و شرکت سامسونگ الکترونیک کره جنوبی تامین می­شود.
ویژگی بارز: حمایت از آثار نویسندگان معاصر که ایده­های انسان­گرایانه لف تالستوی را توسعه می­دهند.

4. جایزه «الكساندر سولژنیتسین» در سال 1998 توسط الكساندر سولژنیتسین تاسیس شد.
صندوق سرمایه جایزه: 25 هزار دلار.
تامین­کنندگان سرمایه: بنیاد الکساندر سولژنیتسین که توسط خود نویسنده در سال 1974 تأسیس شد و از کلیه نسخه­های کتاب «مجمع الجزایر گولاگ» حق امتیاز دریافت می­کند.
ویژگی بارز: این جوایز به نویسندگانی که در روسیه زندگی می­کنند و آثار خود را پس از انقلاب 1917 خلق کرده­اند اهدا می­شود. ژانرها: نثر، شعر، نمایش، نقد ادبی و ادبیات شناسی.

5. جایزه «بینی» در مارس 2009 تأسیس شد.
صندوق سرمایه جایزه: 700 هزار روبل. جایزه منتخب خوانندگان - 200 هزار روبل.
تامین­کنندگان جایزه: توسط بنیاد میخائیل پراخاروف تأسیس شده است. بخشی از پروژه «دنیای کتاب» به ریاست ناشر ایرینا پراخارووا.
ویژگی بارز: برای حمایت از روندهای جدید ادبیات مدرن روسیه ایجاد شده است.

6. جایزه «بوکر روسی» در دسامبر 1991 تأسیس شد.
صندوق سرمایه جایزه: 12 هزار دلار.
تامین­کنندگان سرمایه: حامی اصلی این جایزه شرکت «بریتیش پترولیوم» است.
ویژگی بارز: به عنوان اولین جایزه پس از شوروی، با تأکید بر ادبیات انتقادی متمایز می­شود. در میان برندگان جایزه، نام افرادی چون  واسیلی آکسنوف، گئورگی ولادیموف به چشم می­خورد.

7. جایزه «کتاب پرفروش ملی» در سال 2001 به ابتکار منتقد ادبی ویکتور تاپاروف تأسیس شد.
صندوق جایزه: 10 هزار دلار.
تامین­کنندگان سرمایه: صندوق جایزه از بودجه شرکت سرمایه­گذاری و ساخت­وساز«ویستکام» تامین می­شود.
ویژگی بارز: بهترین رمان سال را انتخاب می­کند.
 
کد مطلب: 4199