گزیده ای از سخنرانی مهدی سنایی با موضوع "روسیه و انتخابات آمریکا"

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۴۱
Share/Save/Bookmark
 
گزیده ای از سخنرانی مهدی سنایی با موضوع "روسیه و انتخابات آمریکا"
 
مبنای سیاست خارجی روسیه اکنون واقع گرایی جدید هست. ترکیبی از اندیشه های "قدرت بزرگ" و "اوراسیا گرایی" و "ناسیونالیسم". از اصول این سیاست می توان به  "رعایت اصول و منافع اقتصادی در سیاست خارجی"  و تلاش برای "عادی سازی روابط با جهان غرب" اشاره کرد. البته این گفتمان پس از حوادث 2014 و وضع تحریم ها علیه روسیه، تا اندازه ای به سمت ادبیات جنگ سرد حرکت کرد.
 
روسیه اروپا را هیچ وقت جایگزین آمریکا نمیداند بلکه هر دو را به شکل یک سیستم امنیتی واحد میبیند که تدوین کننده و عنصر اصلی آن آمریکاست.
 
در روایت روسیه، با وجود تلاش های مسکو برای تقویت روابط، واشنگتن همیشه سعی کرده از ضعف های روسیه استفاده کند.
 
دوره اول آقای پوتین، دوره همکاری با آمریکاست و خود او هم گفته که در آن زمان تلاش کرده روابطی برابر با آمریکا داشته باشد. در دوره دوم پوتین (2004-2008) این روند عوض شد و بحث هایی مثل استقرار سپر دفاع موشکی توسط آمریکا در شرق اروپا و انقلاب های رنگی در گرجستان و اکراین و جنگ گرجستان بر روابط تاثیر منفی گذاشت.
 
در دوره مدودف تلاش های جدیدی شد مثل پیمان استارت نو امضا شد و برنامه بازبینی در روابط دو کشور شکل گرفت اما از دوره دوم اوباما، عملا دستور کار جدی در روابط روسیه و آمریکا نیست. با این حال روابط این دو کشور هیچ گاه قطع نشده است.
 
آمریکایی ها و روسها دو روایت مختلف از علل ضعف روابط دارند.
دو کشور در دوره پساشوروی به یک جمع بندی مشترک نرسیدند چون آمریکا خودش را پیروز تلقی کرد و میخواست روسیه را به عنوان یک عضو به سیستم امنیتی آمریکایی وارد کند اما روسیه به دنبال ارتباط برابر بود.
 
مزیت روسیه در رویارویی با آمریکا در این است که از یک مدیریت هوشمند و متمرکز بهره می گیرد و به جای رویارویی مستقیم، از روش های نامتقارن استفاده میکند. مزیت آمریکا توان اقتصادی و مالی برتر است.
 
 روسیه به موضوع سیاست داخلی آمریکا و محل اختلافات دو حزب تبدیل شده و این هرگونه تغییر را دشوار میکند.
 
در روسیه دو دیدگاه هست. یک دیدگاه که حمایت کمتری دارد کسانی هستن که امیدوارترند به روابط روسیه و آمریکا. دیدگاه دیگر میگوید هیچ زمینه ای برای تغییر اساسی در سیاست آمریکا در زمینه روسیه وجود ندارد.
 
تحلیلگران روس معتقد هستند که دیگر باید به کاهش نقش آمریکا در تحولات بین المللی عادت کرد و نباید با هر زیگزاگ در آمریکا، نفس ها را در سینه حبس کنیم.
 
اگر حوادث فعلی قره باغ را با مناقشات دهه 90 میلادی مقایسه کنیم، میبینیم که بر خلاف آن زمان، نیروهای منطقه ای تاثیرگذار هستند.
 
دموکرات ها که دشمنان قسم خورده روسیه در آمریکا هستند، با این احتمال که ممکن هست مسکو در انتخابات آمریکا مداخله کند، همه امکاناتشان را بسیج کرده اند تا اتفاقی مثبت در روابط روسیه و آمریکا نیفتد و همه راه های احتمالی را مسدود کرده اند.
 
بسیاری از روس ها به صورت سنتی متمایل به جمهوری خواهان هستند و یکی از دلایل این امر، تمایل کمتر جمهوری خواهان به مداخله در امور داخلی روسیه است.
 
در رسانه ها و جامعه روسیه فعلا فضا یکطرفه نیست هرچند که در دوره قبلی انتخابات، تصویر روشنی از ترامپ ارائه می دادند.
 
با وجود دیدگاه مثبتی که ترامپ و پوتین نسبت به هم نشان می دهند، در عمل اتفاق مثبتی در روابط دو کشور رخ نداده و حتی 46 بسته تحریمی جدید علیه مسکو در این 4 سال اعمال شده است.
 
بایدن بهتر هست برای روسیه یا ترامپ؟
 
در جواب به اینکه بایدن بهتر است برای روسیه یا ترامپ، برخی پژوهشگران روس پاسخی به سبک استالین داده اند: هر دو بدترند یعنی کارشناسان روس انتظار ندارند که هیچ اتفاق مثبتی در روابط دو کشور رخ دهد.
 
انتظاری که ممکن هست آمریکای ترامپ از روسیه داشته باشد، مسائل سنتی همچون سوریه و اکراین نیست بلکه دوری از چین هست که طبیعتا پاسخ روسیه منفی است.
 
اگر ترامپ دوباره رای بیاورد، یکی از ویژگی ها سیاست خارجی او این است که روسیه در مرکز توجه او نیست بلکه دشمن اصلی را چین میداند چون نگاهش اقتصادی است نه ژئوپلتیک.
 
اگر بایدن رای بیاورد، افرادی در راس قدرت قرار می گیرند که در دشمنی با روسیه راسخ تر هستند.
 
برخی تحلیلگران روس معتقدند در هر صورت پس از انتخابات آمریکا دیالوگی جدی با روسیه برقرار نمی شود اما اینکه چه کسی به قدرت برسد، در سایر حوزه ها موثر خواهد بود؛ یعنی نوع ارتباط آمریکا با کشورهای ثالث که بر سیاست جهانی و به طبع آن روابط آمریکا با روسیه تاثیر می گذارد.
 
 نگاه بسیاری از متفکران روس این است که آمریکا وارد یک دوره گذار بسیار دردناک میشود و انتخابات 2024 بیشتر از 2020 اهمیت دارد. چرا که انتقال قدرت به نسل جوانتر به راحتی اتفاق نخواهد افتاد.
 
نگاه پوتین چیست؟
 
رئیس جمهور روسیه اخیرا گفته است که ترامپ میخواست روابط با روسیه را بهبود ببخشد اما به دلیل وجود نظام دو حزبی در آمریکا، عملی نشد.
 
اظهارات آقای پوتین درباره بایدن، نشان میدهد که در روسیه آمادگی برای بر سر کار آمدن دموکرات ها هم پدید آمده است.
 
پوتین ضمن اشاره به تب ضد روسی دموکرات ها، سعی کرد در سخنانش بر نقاط اشتراک با این حزب تمرکز کند تا نشان دهد که راه های همکاری وجود دارد.
 
پوتین معتقد است توجه ویژه دموکرات ها به سیاست های سوسیالیستی (به دلیل حضوری افراد چپگرا مثل سندرز) میتواند یک مسیر همکاری باشد چراکه مسکو تجربه ای طولانی در مسائل مربوط به سوسیالیسم دارد.
 
همچنین پوتین مشکل آفریقایی تبارهای آمریکا را زمینه ای مناسب برای همکاری می داند چراکه معتقد است شوروی تجربه ای موفق در حل این مشکل داشته است.
 
صحبت های پوتین نشان میدهد که آمریکا همچنان محل ثقل سیاست خارجی روسیه باقی خواهد ماند و مسکو آماده است با هر کسی که بر سر کار می آید، کار کند.
 
*این سخنرانی در تاریخ دوشنبه 21 مهرماه 1399 در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران برگزار شده و به صورت لایو از اینستاگرام نیز پخش گردید
کد مطلب: 4120