نقاشی های روسی از کنفرانس معروف تهران

تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۰
Share/Save/Bookmark
 
نقاشی های روسی از کنفرانس معروف تهران
 
کنفرانس تهران در آذرماه ۱۳۲۲ (نوامبر ۱۹۴۳ میلادی) در تهران برگزار شد. این نشست کاملا سری بود چراکه که نازی های آلمان در صدد ترور رهبران سه کشور درگیر در جبهه بودند. به علاوه این کنفرانس در محل سفارت شوروی در تهران برگزار شد و محمدرضا پهلوی نیز برای شرکت در کنفرانس ناگزیر بود به سفارت برود.  چرچیل و روزولت با اینکه در تهران بودند، حاضر نشدند به دیدار محمدرضا پهلوی بروند و با او در محل سفارت ملاقات کردند.

کمتر کسی اطلاع دارد که یک نقاش زبردست روس برای ثبت دیدارهای این کنفرانس به تهران آمده بود. الكساندر میخائیلویچ گراسیموف 1881 - 1963 یكی از قدرتمندترین چهره‌های هنر شوروی در نیمه اول قرن بیستم بود او از طرفداران برجسته رئالیسم سوسیالیستی در هنرهای تجسمی بود و جوزف استالین و دیگر رهبران شوروی را نقاشی می‌کرد. از اواسط دهه 1940 به بعد گراسیموف رئیس آکادمی هنرهای زیبا اتحاد جماهیر شوروی و اتحادیه هنرمندان اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی بود. وی در اکثر هیئت‌های شوروی در جلسات رسمی شرکت می کرد و از مقامات و رهبران کشور پرتره می‌کشید. 

 نقاشی اول:گراسیمو یک موضوع تصادفی را به تصویر نکشیده بلکه به دلیل امتناع از دیدار روزولت در کاخ شاه او این نقاشی را از دیدار هماهنگ شده شاه ایران محمد رضا پهلوی با روزولت رئیس جمهور آمریکا و در مقابل یک دیگر قرارداد. گراسیمو این نقاشی را در سبک امپرسیونیزم در فضای داخلی روشن با ضربه رنگ‌های روشن و گسترده، در برابر چهره‌ها با دقت ترسیم کرده.

نقاشی دوم:ترکیب حاضرین در این کنفرانس:کد مطلب: 4088