پروژه بزرگ «مسکو جدید»؛ الگوی موفق شهرسازی

تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴۶
Share/Save/Bookmark
 
پروژه بزرگ «مسکو جدید»؛ الگوی موفق شهرسازی
 
تقریبا حدود ۸ سال پیش بود که در روسیه صحبت از پروژه­ای عظیم تحت عنوان نیومسکو یا مسکو جدید در رسانه­های روسی به میان آمد و توجه همگان را به خود جلب کرد. این پروژه فرصت بزرگی برای سرمایه­گذاری در روسیه به شمار می­رفت. مسکو جدید منطقه­اي الحاقي محسوب مي­شود كه در جنوب غربي مسكو فعلي قرار دارد و مساحت این شهر را حدود ۲،۴ برابر گسترش داده است.

                                                            

بدون شک مزیت اصلی مسکو نو، ترکیب همه مزایای زندگی در خارج از شهر با زیرساخت­های شهری توسعه یافته است. طبق آمارها، روزانه حدود ۳۶۰ هزار نفر از اطراف به مسکو در حال رفت و آمد هستند. در سال ۲۰۱۲ این منطقه که یکی از کم جمعیت­ترین مناطق مسکو بود، برای این پروژه انتخاب گردید تا از حجم ترافیک، هرج و مرج، ازدحام جمعیت و ترافیک جاده­ها کاسته و همچنین تعداد زیادی موقعیت شغلی جدید ایجاد کند و مردم نیز، ناچار به رفت و آمد مسافت زیادی را نباشند. همچنین طبق گزارشی که از سازنده این پروژه منتشر شده است، اکثر خریداران واحدهای مسکونی این منطقه، افراد جوان و زوج­هایی هستند که توانایی تامین مسکن در مرکز شهر را ندارند و اکثریت آنها حتی زیر ۳۰ سال می­باشند.

ساختمان­هایی با ارتفاع کم، حیاط­هایی آرام و بدون ماشین، هوای پاک و توسعه زیرساخت­ها ویژگی­هایی بود که برای معرفی این منطقه به کار برده می شد. در حال حاضر تقریبا ۸۰٪  آپارتمان­ها فروخته شده که این نشان از استقبال بی نظیر مردم از این پروژه دارد.

قرار است که همه ادارات مسکو به این منطقه منتقل شوند، دو بزرگراه تاسیس و تعداد زیادی ایستگاه مترو در حال ساخت می­باشد. مسکو جدید همچنین دارای پارک، مراکز بهداشتی و بیمارستان، مدرسه، بانک، سالن­های تاتر و سینما، سالن­های ورزش و دانشگاه می­باشد. در این منطقه، بیش از 4.2 میلیون متر مربع در مدت هفت سال به بهره برداری رسیده است و تا سال  2021، حدود 3.1 میلیون متر مربع راه اندازی می شود. در نهایت طبق گزارش ها، پیش بینی شده است که تا سال 2035 ، حدود 1 میلیون شغل ایجاد می شود.

سرگئی سابیانین، شهردار مسکو در تاریخ 1 ژوئیه بیان داشت که تعداد مشاغل مسکو جدید در طول هشت سال از 85 هزار شغل به 258 هزار شغل رسیده و حدود سه برابر شده است و این مشاغل در صنعت، نوآوری، تجارت و در حوزه های اجتماعی هستند. وی بیان داشت: ما توانستیم به وسیله احداث مسکو جدید، منطقه ای با کمبود شغل را به منطقه ای تبدیل کنیم که افراد زیادی برای کار حتی به آنجا می روند. وی خاطرنشان کرد که در سالهای آینده و حتی دهه ها، مسکو جدید، بزرگترین منطقه توسعه یکپارچه نه تنها در پایتخت، بلکه در کل کشور باقی خواهد ماند.


پارک اداری کمسیتی، واقع شده در مسکو جدید

یکی از بزرگترین پروژه ها درمسکو جدید، پارک اداری «کُم سیتی» کلاس A، می باشد. این پارک اداری، یک فضای کیفی جدید برای توسعه کسب و کار افراد فراهم می کند و در کنار یک بزرگراه و ایستگاه مترو واقع شده است. این پروژه شامل فضاهای کاری مشترک، محیط نمایشگاهی، هتلی با برند بین المللی «Novotel 4  »، مجتمعی مسکونی با کلاس تجاری و سالن کنفرانس می باشد. این فضا به سبک اروپایی ساخته شده و مکان هایی برای کار و استراحت را فراهم می کند. همچنین دارای فضاسازی سرسبز و زیبا، پارک، مناطق تفریحی، گالری خرید، پارکینگ و همه خدمات و امکانات لازم می باشد.
کمسیتی تنها پارک اداری مسکو می باشد که با استاندارد های اروپایی ساخته شده و دارای نور، فضای سبز و استراحتگاه است و با استانداردهای بین­المللی نیز مطابقت دارد. این مجموعه از فن آوری های مدرن صرفه جویی در انرژی، هنگام طراحی و ساخت بهره مند شده است. اولین مرحله کمسیتی، در سال 2014 به بهره برداری رسید که مساحت آن 185 هزار متر مربع و 14 شرکت بزرگ بین المللی و روسی در این مجتمع مستقر شده اند. در ادامه مرحله دوم این پروژه نیز در نیمه اول سال 2022 به بهره برداری خواهد رسید.

پروژه های دیگری نیز، در مسکو جدید در حال برنامه ریزی می باشد که با هدف ساخت منطقه ای آرام در عین حال همراه با نوآوری و شهرسازی موفق تاسیس می شوند و در تلاشند تا امکانات مورد نیاز همه مشاغل و ساکنان این شهر را تامین کنند. مقامات شهری سال ۲۰۳۵ را سال اتمام این پروژه وعده داده اند که با توجه به پروژه های افتتاح شده به نظر می رسد که این وعده تحقق یابد.
 
زهرا خدابین
کارشناس ارشد مسائل روسیه، دانشگاه تهران

 
کد مطلب: 4029