حسن بهشتی پور

درباره انتخابات آینده ریاست جمهوری روسیه

یادداشت ایراس
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۹
Share/Save/Bookmark
 
به گزارش منابع خبری روسیه، تعداد نامزدان نهایی انتخابات این کشور مشخص شدند. برای انتخابات آینده که در 18 مارس (27 اسفند ماه 1396) برگزار می شود، هشت نفر با یکدیگر رقابت خواهند داشت.
 

به گزارش منابع خبری روسیه، تعداد نامزدان نهایی انتخابات این کشور مشخص شدند. برای انتخابات آینده  که در 18 مارس (27 اسفند ماه 1396) برگزار می شود، هشت نفر با یکدیگر رقابت خواهند داشت.
 
1- ولادمیر پوتین رئیس جمهور کنونی که از سال 2000 در عمل همه کاره روسیه بوده و هست از طرف حزب روسیه متحد حزب حاکم در پارلمان حمایت می شود.  
 
2-  پاول گرودینین (Pavel Grudinin) نامزد حزب کمونیست روسیه که دومین حزب قدرتمند در پارلمان روسیه بعد از حزب حاکم روسیه متحد است.
 
3- ولادمیر ژیرنفسکی (Vladimir Zhirinovsky) از حزب لیبرال دموکرات ملی گرا
 
4- سرگی بابورین (Sergey Baburin) ملی گرای  که دارای تمایلات چپ است رئیس "حزب اتحادیه مردمی روسیه"
 
5- بوریس تیتوف  (Boris Titov) رئیس "حزب رشد" سرمایه داری که شانس خود را برای کارآمدی سرمایه در انتخابات روسیه می آزماید. با این حال از مناسبات نزدیکی با کرملین برخوردار است.
 
6- گریگوری یاولینسکی (Grigory Yavlinsky) رئیس "حزب یابلوکو" اقتصادادن غرب گرایی روسیه که رکوردار شرکت درانتخابات روسیه است که فکر می کنم باید نام خود را به کتاب گینتس معرفی کند.
 
7- خانم اکسنیا سابچاک ( Ksenia Sobchak) از حزب "ابتکار مدنی"
 
8- ماکسیم سورایکین (Maxim Suraykin) ازحزب "کمونیست روسیه" که تندروتر از حزب کمونیست  فدراسیون روسیه
 
تحلیل روند انتخابات آتی و اهمیت ان برای ایران  
به دلیل اهمیت نتایج انتخابات آتی روسیه برای ایران به چند نکته قابل ذکر اشاره می شود تفصیل آن برای بعد از انتخابات:
 
1- درعالم سیاست هیچ امرمطلقی وجود ندارد و بهتر است یک چند درصدی را برای امور غیر قابل پیش بینی بگذاریم همانی که در ایران خودمان در سال 1376 و در سال 1384 شاهد بودیم.
 
2- با نگاهی به اسامی کاندیداها بخوبی می توان دریافت فرد جدی که بتواند موقعیت پوتین را برای رئیس جمهور شدن به خطر بیاندازد در بین کاندیداها موجود نیست.
 
3- گنادی زیوگانف رهبرحزب کمونیست روسیه دومین حزب  قدرتمند این کشور بعد از حزب حاکم،  که از اولین دوره برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در روسیه جدید  تا کنون مرتب کاندیدا می شد و رای نمی آورد. اینبار دیگر کاندیدا نشد و از آقای پاول گرودینین  هم حزبی اش حمایت کرد.  گرچه او هم شانس رقابت با پوتین را ندارد. اما نسبت به سایر رقبا احتمالا رای بیشتری کسب می کند.
 
4- آقای یاولینسکی این اقتصاددان قدیمی طرفدار غرب اینبار هم کاندیدا شده است او برای نمایندگی در مجلس دوما رای نیاورد حالا می خواهد برای ریاست جمهوری رای بیاورد . اقای یاولینسکی هم رکوردار شرکت در انتخابات است که فکر می کنم از این جهت باید نام خود را درکتاب گینتس ثبت کند.
 
5- اگر پوتین اینبار انتخاب شود که به احتمال بالای 90 درصد می شود  تا شش سال دیگر حاکم بی رقیب روسیه خواهد بود.  یعنی در مجموع بعد از 24 سال که البته جدای از چهار سال آن نخست وزیر بود که در عمل اختیارات بیشتری از مدودوف رئیس جمهور سالهای 2008 تا 2012  داشت. باید سرانجام فردی جایگزین تزار جدید روسیه شود که اینبار صد البته مدل مدودوفئیسم جواب نمی دهد. اینکه در سال 2024 چه کسی جانشین پوتین می شود برای ایران بسیار اهمیت دارد هر کس باشد در بین این اسامی رقبای پوتین نباید دنبالش بگردیم.
 
6- انتظار تغییرات جدید در سیاست خارجی روسیه را نباید از نظر دور داشت در روسیه تغییر رئیس جمهور سیاست خارجی را با تغییرات تاکتیکی روبرو می کند. همچنانکه پوتین در شروع سومین دوره ریاست جمهوری اش در اردیبهشت 1391 تا کنون تغییرات مهمی در رفتار با غرب اتخاذ کرد اما از لحاظ استراتژیک سیاست خارجی روسیه با تغییرات بسیار اندکی از دوران روسیه تزاری، بلشویکها و روسیه جدید تا کنون روبرو بوده است. براین اساس حتی پس ازپوتین هم نباید انتظار تغییرات ریشه ای  در روسیه داشته باشیم.
 
7- پوتین بعد ازگرفتن کریمه و تثبیت موقعیت روسیه در شمال دریای سیاه و پس از آنکه موقعیت پایگاه  دریایی طرطوس را با اضافه کردن پایگاه هوایی در بندر لاذقیه در شرق مدیترانه  تثبیت کرد، در عمل موقعیت روسیه دربرابرآمریکا و متحدانش نسبت به گذشته در شرق مدیترانه تقویت شد. به نظر می رسد او دراجلاس خرداد ماه آینده سران کشورهای ساحلی خزر در شهر آستانه قزاقستان تلاش می کند تکلیف خزر را با نهایی شدن رژیم حقوقی دریای خزر روشن کند.
 
8- از لحاظ سیاست خارجی روسیه با در نظر گرفتن همه جوانب ، انتظار می رود شاهد تغییرات رفتاری روسیه در قبال آمریکا و اتحادیه اروپا در دوره چهارم ریاست جمهوری روسیه که از اردیبهشت ماه آینده  شروع می شود، باشیم.
 
9- به نظر می رسد روسیه در شش سال آینده بیش از گذشته با ایران همکاری خواهد داشت . فقط از هم اکنون خوب است ایران به فکر سالهای پس از پوتین در روسیه باشد.
 
10- اقتداری گرایی، مرکزگرایی و بالاخره فردگرایی سه خصلت حکومت های روسیه در چند قرن اخیر بوده است که حتی با انقلاب اکتبر روسیه هم تغییر نکرد . بنابراین تمرکز قدرت دردست یکفرد تزار باشد یا رهبر حزب کمونیست و یا رئیس جمهوری فدراتیو روسیه تفاوت نمی کند . برای تعامل با این کشور حتما باید به این جنبه های سه گانه توجه داشت.
 
 
 
نویسنده: حسن بهشتی پور، عضو ارشد شورای علمی ایراس
 
 
 
کد مطلب: 3565
مولف : حسن بهشتی پور