دمیتری مایُراف

ثبات روبل

ترجمه اختصاصی ایراس
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۴۶
Share/Save/Bookmark
 
گرانی بهای نفت همچنان از ارز روسیه در دوره فشار بر روبل حمایت می کند. دوره مالیاتی ماه دسامبر و اظهارات اشخاص عالی رتبه نیز به تقویت روبل کمک کرده است. در نتیجه طبق نتایج جمعه هفته گذشته دلار با 50 کوپک کاهش و یورو با 10 کوپک کاهش مواجه شد. در این بین روبل موقعیت ثابتی را حفظ کرده است.
 

گرانی بهای نفت همچنان از ارز روسیه در دوره فشار بر روبل حمایت می کند. دوره مالیاتی ماه دسامبر و اظهارات اشخاص عالی رتبه نیز به تقویت روبل کمک کرده است. در نتیجه طبق نتایج جمعه هفته گذشته دلار با 50 کوپک کاهش و یورو با 10 کوپک کاهش مواجه شد. در این بین روبل موقعیت ثابتی را حفظ کرده است.
 
ابتدای هفته با تلاش‌هایی برای رشد نرخ ارز روبل به ارزهای اصلی ذخیره همراه شد. بازار نفت هم در شرایط کاهش تعداد دستگاه‌های حفاری فعال در امریکا طی هفته گذشته و اخبار مربوط به توقف طولانی در بهره‌برداری از خط لوله Forties در دریای شمال، افزایش یافت. خط لوله یادشده در انگلستان عرضه نفت را از 85 میدان در دریای شمال تأمین کرده و معمولا نزدیک به 450 هزار بشکه نفت در شبانه روز پمپاژ می کند.
 
در این بین اخبار مربوط به  نیجریه هم در حمایت از قیمت جهانی نفت موثر بوده است. اتحادیه کارگران صنایع پتروشیمی نیجریه پس از شکست مذاکره با مقامات دولتی دست به اعتصاب زد که به طور بالقوه منجر به کاهش تولید در این کشور و همچنین کاهش صادرات شده است. 
 
ذخایر تجاری نفت در آمریکا (به استثنای ذخایر استراتژیک) طی هفته ای که با 15 دسامبر به پایان رسید به میزان 6.5 میلیون بشکه گاهش یافت، اگرچه تحلیلگران انتظار داشتند که از این ذخایر تنها 3.8 میلیون بشکه کاسته شود. در این بین، استخراج نفت در کشور طی هفته‌ای که گذشت تنها به میزان 0.09 درصد افزایش یافت و یا به عبارتی به میزان 9 هزار بشکه در شبانه روز تا 9789 میلیون بشکه در روز. این شاخص ها نیز به افزایش بهای نفت و افزایش نرخ روبل کمک کرده است.
 
علاوه براین، اظهارات و مداخله کلامی اشخاص و مقامات عالی رتبه نیز در حمایت از روبل موثر بوده است. طبق اظهارات آنتون سیلوآنف وزیر دارایی روسیه، وزارت دارایی به دلیل تهدید تشدید تحریم‌های امریکا قصد تصحیح برنامه‌های بودجه و وام های خارجی را ندارد. لذا، عرضه محدود اوراق بهادار دولتی به حفظ تقاضای این اوراق و حمایت از نرخ روبل کمک می کند.
 
افزون بر این، ماکسیم اُریشکین رئیس بخش توسعه اقتصادی، افت شاخص تولید صنعتی در روسیه را در ماه نوامبر را که به میزان 3.6 درصد از برآورد سالانه بود، تغییری یکباره نامید. طبق اظهارات وی وابستگی نرخ واقعی روبل به نوسان قیمت نفت به شدت کاهش یافته که موجب ثبات نرخ ارز خواهد شد. 
 
ارزیابی از ریسک های تحریم هم کاملا خوشبینانه بودند. در این باره، آناتولی آکساکُف، رئیس کمیته بازار مالی دومای دولتی اظهار داشته بود که  به احتمال زیاد، آمریکا، ممنوعیتی برای سرمایه گذارانی که قبلا اوراق قرضه فدراسیون روسیه را خریداری کرده‌اند ایجاد نخواهد کرد.
 
در این بین کارشناسان خاطرنشان می‌کنند که اظهارات ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه درباره انتشار اوراق قرضه ویژه که به منظور بازگشت سرمایه به قلمرو فدراسیون روسیه برای سال بعد برنامه‌ریزی شده تأثیری بر آهنگ نرخ روبل نداشت، چراکه فعلا ارزیابی جریان ارز به داخل  کشور دشوار است، به ویژه آن که این جریان به اوراق بهادارِ انتشاریافته تخصیص داده خواهد شد و به بازار ارز راه نخواهد یافت.
 
طبق ارزیابی کارشناسان اوج دوره مالیاتی (22 و 25 دسامبر) موجب افزایش تقاضای نقدینگی روبل می شود، چرا که این امر به بیش از 500 میلیارد روبل  نیاز دارد.
 
پیش بینی ها
انتظار می رود که روند روبل همچنان مثبت بماند. گیرمان گرِف رئیس اسبِربانک (بانک پس انداز) روسیه معتقد است که زمینه تورم در فدراسیون روسیه در سال 2018 مهمتر از کاهش نرخ کلیدی بانک مرکزی است. وقتی یک بانکدار که نرخ های پایین به نفع اوست چنین مطالبی رابیان می کند، در ان صورت احتیاط کلی در موضوع کنترل بر تورم امیدبخش و موجب حمایت از روبل است.
 
با این حال، پایان سال ممکن است نشانه ای از تضعیف ملایم روبل  بروز نماید، چراکه مدت ها قبل از تعطیلات سال نو در روسیه، برخی از بازیگران می‌خواهند برای کاهش ریسک، ارز را به مصرف برسانند. با این حال، بعید است که در این موج دلار به 60 روبل برسد و بدین ترتیب روبل به هر صورت در برابر پول آمریکا در سال 2017 رشد خواهد کرد.
 
 
 
نویسنده: دمیتری مایُراف، خبرنگار آژانس اخبار اقتصادی «پرایم» 
 
منبع: آژانس اخبار اقتصادی «پرایم»
 
مترجم: رقیه کرامتی نیا، دانش آموخته مطالعات روسیه، دانشکده مطالعات جهان، دانشگاه تهران


 
 «آنچه در این متن آمده به معنی تأیید محتوای تحلیل نویسنده از سوی ایراس نیست»
 

 
کد مطلب: 3496