روسیه و ترامپ؛ جهان در انتظار چیست؟

تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۵
Share/Save/Bookmark
 
سمیرا رستمی: با اعلام نتایج انتخابات، ترامپ برنده نهایی معرفی گردید که شاید برای بسیاری برنده شدنش دور از انتظار بود. مسند ریاست جمهوری برای یک دوره چهار ساله در دست جمهوری خواهان قرارگرفت. جمهوری خواهانی که مواضع تند تری نسبت به مسائل سیاسی در قیاس با دموکرات ها دارند. ترامپ تاجری موفق است اما در مسائل سیاسی کم تجربه است و همین باعث شده است با وجود مدت زمان کمی که ریاست جمهوری اش می گذرد واکنش هایی در برابر مواضعش در مورد مسائل مختلف بوجود بیاید ...
روسیه و ترامپ؛ جهان در انتظار چیست؟
 
ایراس: در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در سال2016، رقابت سنگینی بین کاندیداهای دموکرات و جمهوری خواه یعنی کلینتون و ترامپ وجود داشت که شاید بتوان گفت تا اعلام نتایج نهایی انتخابات، حدس زدن برنده رقابت ها مشکل بود.
 
 سوالاتی که در ذهن ها بوجود می آمد این بود که، آیا دموکرات ها ریاست جمهوری را به دست می گیرند یا جمهوری خواهان؟ آیا ریاست جمهوری از آن کلینتون دموکرات آشنای به دنیای سیاست است یا ازآن کاندید جمهوری خواهی است که در تجارت موفق است ولی در دنیای سیاست تجربه چندان موفقی ندارد؟
 
با اعلام نتایج انتخابات، ترامپ برنده نهایی معرفی گردید که شاید برای بسیاری برنده شدنش دور از انتظار بود. مسند ریاست جمهوری برای یک دوره چهار ساله در دست جمهوری خواهان قرارگرفت. جمهوری خواهانی که مواضع تند تری نسبت به مسائل سیاسی در قیاس با دموکرات ها دارند. ترامپ تاجری موفق است اما در مسائل سیاسی کم تجربه است و همین باعث شده است با وجود مدت زمان کمی که ریاست جمهوری اش می گذرد واکنش هایی در برابر مواضعش در مورد مسائل مختلف بوجود بیاید.
 
اقداماتی ازجمله، ممانعت از ورود اتباع هفت کشور مسلمان به آمریکا، وضع تحریم های یکجانبه علیه ایران که می تواند برجام را نقض کند که ترامپ در سخنانش اعلام نمود این تحریم ها به گونه ای وضع می شوند که ناقض برجام نباشد. هرچند ترامپ در مناظره های قبل از انتخابات ریاست جمهوری گفته بود که برجام احمقانه ترین توافقی بود که امضا شده است.
 
 ترامپ روابطش با روسیه را نیز طبق سخنان قبلی اش حفظ نکرده است در حالی که وی گفته بود بعد از راه یافتن به کاخ سفید روابطش را با پویتن بهتر می کند و روابط دو کشور گسترش پیدا خواهد کرد اما حال مواضع ترامپ درقبال روسیه با وعده هایش فاصله گرفته است اقداماتی که شاید روابط دو کشور را تحت تأثیر خود قرار دهد.
 
حضور 4000 نیروی ناتو در کشورهای منطقه بالتیک اعم استونی و لتونی جمهوری خواهان شوری سابق و هم مرز با روسیه و کشور لتونی دیگر جمهوری سابق با موقعیت جغرافیایی حساس در حال برنامه ریزی است، حضور مستقیم  نظامی آمریکا در مولداوی و گرجستان در قالب برگزاری رزمایش یا همکاری، اقداماتی است که باعث رویارویی مسکو و واشنگتن شده است.
 
رویارویی با واکنش پوتین مواجه شد و اعلام کرد که این اقدامات بی پاسخ نخواهند ماند و معتقد است که گستردگی حضور نظامی ناتو و آمریکا به بهانه های مختلف در مناطق نزدیک روسیه، عامل ثبات نیست بلکه بر تنش ها خواهد افزود و هزینه های دفاعی را افزایش خواهد داد.
 
سوریه یکی مسائلی است که از شروع بحران این کشور اختلافاتی بین مسکو و واشنگتن در حوزه چگونگی مدیریت بحران بوجود آورده است. با شروع بحران سوریه، آمریکا موافق رفتن اسد بود و روسیه در مقابل، موافق ماندن اسد، که از ابتدای بحران تا کنون مواضع دو کشور در قبال سوریه متفاوت بوده است چرا که منافع دو کشور در سوریه متفاوت است و منافع است که مواضع کشورها را تعیین می کند.
 
تحریم هایی که از طرف اتحادیه اروپا و آمریکا علیه روسیه وضع گردید از جمله مسائل دیگری بود که روابط روسیه و آمریکا را تحت تأثیر قرار داده است که مواضع جدید ترامپ نیز به آن افزوده شده است و می تواند آینده روابط دو کشور را آسیب پذیرکند. آینده ای که برخی از آن با عنوان جنگ سرد یا صلح مسلح دو کشور پیش از فروپاشی شوروی یاد می کنند که به وقوع پیوستن آن به ادامه مواضع ترامپ و واکنش پوتین بستگی خواهد داشت.
 

نویسنده: سمیرا رستمی - کارشناسی ارشد روابط بین الملل، دانشگاه رازی
 
 
کد مطلب: 2929