روسیه و اروپای شرقی
آسیای مرکزی
قفقاز جنوبی
همسایگان اوراسیانسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » خبر » حوزه های جغرافیایی

درباره ما:

۱ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۵۱

 موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس)

 

درباره ما:

موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس)، موسسه ای پژوهشی و غیردولتی است که فعالیت خود را از سال 1383 آغاز کرده است. ایراس که به عنوان نخستین و تنها موسسه پژوهشی تخصصی در حوزه جغرافیایی آسیای مرکزی، روسیه و قفقاز نیز شناخته می شود، توسط مهدی سنایی بنیان نهاده شد. این موسسه با هدف مطالعه زمینه های موضوعی سیاسی، سیاست خارجی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و در چارچوب فعالیت های سیاست پژوهشی، تجزیه و تحلیل مسائل منطقه و واکاوی سیاست گزاری های معطوف به پهنه جغرافیایی اوراسیای مرکزی تشکیل شده است. فراهم کردن ادبیات علمی و پژوهشی لازم از سویی و ارتقاء توان تصمیم گیری در حوزه روابط دوجانبه و چندجانبه ایران با کشورهای آسیای مرکزی، روسیه و قفقاز جنوبی در سایه نیل به چشم اندازی علمی و واقعی، از سوی دیگر، اهم اهداف و برنامه های این موسسه پژوهشی تخصصی را تشکیل می دهد.انتشارات ایراس با سابقه نشر کتاب های تخصصی سیاسی- امنیتی، اقتصادی، فرهنگی-اجتماعی و تاریخی در حوزه روسیه، آسیای مرکزی و قفقاز، کتابخانه تخصصی با بیش از 3000 جلد کتاب به سه زبان فارسی، روسی و انگلیسی، فصلنامه های علمی و پایگاه اینترنتی تحلیلی-پژوهشی به آدرس www.iras.ir، تنها بخشی از امکانات ویژه ایراس است که در کنار بهره مندی از کادر متخصص و پژوهشگران شناخته شده در حوزه مسائل منطقه، زمینه تعامل نهادمند با مراکز و موسسات پژوهشی و دانشگاهی بین المللی و منطقه ای اوراسیای مرکزی و با تکیه بر تجربه اجرا و یا همکاری در طرح های مختلف پژوهشی و مطالعاتی، این موسسه را در جایگاهی منحصر به فرد قرار داده است.----------مدیریت ایراس:

مهدی سناییاعضای هیات مدیره ایراس:​

                              


       جهانگیر کرمی                       محمود شوری                       داوود کیانی                   محمد مهدی منصف پور                      مریم سنایی        سردبیر:قدرت شفیعیگروه های پژوهشی ایراس:

اوراسیای مرکزی، منطقه ای است پهناور و با موضوعات متنوع که از یک سو تا همسایگی چین و از سوی دیگر تا کشورهای بالتیک و اروپای شرقی گسترده شده است. بدین ترتیب، به دلیل این گستردگی جغرافیای و تنوع موضوعی مسائل مبتلابه در هر یک از زیر مناطق آن، موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس)، در قالب گروه های پژوهشی تخصصی، به مطالعه و تعمیق در این مناطق می پردازد:

 

گروه پژوهشی روسیه و اروپای شرقی

فدراسیون روسیه و کشورهای اروپای شرقی اعم از بلاروس، اوکراین و سایر جمهوری های اروپایی بازمانده پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، محل تمرکز و توجه این گروه پژوهشی است. ویژگی های فرهنگی و زبانی نزدیک به هم، نزدیکی جغرافیایی و پیوستگی های ژئوپلیتیک، در عین اذعان به تفاوت های قابل تشخیص در هر یک از این سرزمین ها، زمینه مطالعه و پژوهش در این کشورها را در قالب یک گروه پژوهشی واحد فراهم کرده است.

 

گروه پژوهشی آسیای مرکزی و قفقاز

آسیای مرکزی، در تعریف مضیق خود، شامل کشورهای ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قرقیزستان و قزاقستان بوده و در تعریف موسع، شامل بخش های پیرامونی اعم از مناطق شمالی سرزمین های افغانستان، مناطق غربی چین و برخی مناطق دیگر نیز می شود. قفقاز شمالی، بخشی از فدراسیون روسیه است و در گروه پژوهشی روسیه و اروپای شرقی محل تأمل می باشد؛ ولی قفقاز جنوبی شامل جمهوری های آذربایجان، ارمنستان و گرجستان در کنار توجه به هم پیوندی های موجود با سرزمین های بالکان و جمهوری ترکیه، در گروه پژوهشی آسیای مرکزی و قفقاز مورد توجه است.

 

لازم به ذکر است که با هدف تسهیل در دسترسی و فراهم شدن امکانات مناسب برای مخاطبان، در سایت ایراس، گروه های پژوهشی فوق الذکر در قالب تقسیمات جغرافیایی شامل «روسیه و اروپای شرقی»، «آسیای مرکزی»، «قفقاز جنوبی» و «همسایگان اوراسیا» ارائه شده و قابل دست یابی می باشد.

 

بر همین اساس و علاوه بر تعیین حوزه های جغرافیایی مذکور، حوزه های موضوعی اعم از «سیاست خارجی»، «سیاست های امنیتی و نظامی»، «جامعه و سیاست»، «اقتصاد و انرژی»، «سازمان های منطقه ای»، «تاریخ» و «فرهنگ و هنر» نیز به تفکیک ارائه شده است تا سهولت دسترسی برای مخاطبان سایت ایراس، بیش از پیش فراهم شود.

 

----------تماس با ما:

آدرس ایراس: تهران – خیابان ولیعصر – بالاتر از پارک ساعی – کوچه امینی، پلاک 2 – واحد 6

کدپستی: 1434734366تلفن:

88770586 - 021پست الکترونیک ایراس:

سردبیر: sardabir@iras.ir