​سخنان ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در خصوص اظهارات محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان

تاریخ انتشار : جمعه ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۵۷
Share/Save/Bookmark
 
​سخنان ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در خصوص اظهارات محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان
 
پرسش: شما چه ارزیابی از درز گفتگوی محرمانه محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دارید؟
پاسخ: لازم به ذکر است که جمهوری اسلامی ایران که دوست ما است هم اکنون مشهود است که زمان های سختی را پشت سر می گذارد. تحریم های غیر قانونی آمریکا با قدرت تمام به اقتصاد کشور فشار می آورند، همه گیری ویروس کرونا به سلامتی و رفاه مردم عادی آسیب می زند. رویداد سیاسی خطیری در پیش است: انتخاب رئیس جمهور جدید. به همین خاطر هرگونه امواج رسانه ای را از دیدگاه ما باید دقیقا از منظر این شرایط تجزیه وتحلیل کرد. کسانی که می خواهند از اینها برای صدمه زدن به منافع روسیه و چندین قرن ارتباطات با ایران سوء استفاده کنند را می شناسیم.

در کل ما همیشه موضع رسمی تهران که بارها بیان شده است را ملاک قرار می دهیم. از جمله محمد جواد ظریف در تاریخ 26 ژانویه 2021 اعلام کرد: «می خواهم خالصانه از فدر اسیون روسیه بابت موضع بسیار سازنده و اصولی در خصوص برجام قدردانی کنم. لازم است به همکاری ما و همفکری ما ادامه دهیم تا این توافق بسیار مهم را با توجه به آن ریسک ها و مخاطراتی که بعد از خروج آمریکا از این طرح پدید آمدند، نجات دهیم».

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در تاریخ 13 آوریل 2021 گفت: «ایران حمایت مسکو از فرایند مذاکرات مربوط به توافقنامه هسته ای و تلاش برای حفظ و احیاء برجام را عالی ارزیابی می کند».

علاوه بر این، محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس ایران در تاریخ 7 فوریه 2021 اعلام کرد: «رهبر معظم (علی خامنه ای) همیشه تأکید می کند که روابط راهبری است و روسیه را اولویت اولین سفر خارجی من قرار داد».

در خصوص واقعیت ها باید گفت که بدون کمک تعیین کننده فدراسیون روسیه در مدت زمانی نسبتا کوتاه امکان رفع کامل همه مسائلی که آژانس بین المللی انرژی اتمی نسبت به ایران داشت و تضمین شفافیت و صلح آمیز بودن کامل فعالیت های هسته ای آن امکانپذیر نمی شد. بدون این، برجام در سال 2015 بدست نمی آمد و در سال 2018، بعد از خروج دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا از توافقنامه، حتما «از بین می رفت».

نمی خواهم تفسیرهایی که شما در این موضوع یادآور شدید و شما به آن استناد می کنید را حتی تکرار کنم. ضمنا آنها دقیقا در بحبوحه مذاکرات در وین که بین کشورهای عضو برجام و آمریکا برای حفظ «توافقنامه هسته ای» در جریان است، بیان شدند، که تنها به این کار لطمه زد. این نیز واقعیت است. به تلاش برای احیاء برجام ادامه می دهیم تا رژیم عدم اشاعه هسته ای تقویت شود و اقتصاد جمهوری اسلامی ایران منافعی که حقش است را دریافت کند.

برای ما مهم است که ایران قدرتمند و مستقل باشد و سیاست مسئولانه ای را در منطقه بر مبنای حقوق بین الملل به پیش ببرد. روسیه همیشه با قاطعیت با دخالت آمریکا در امور داخلی همسایه جنوبی ما، اعمال فشار به آن و تهدیدهای متکبرانه راجع به اینکه، آنطور که آنها دوست دارند بیان کنند که «همه گزینه ها روی میز است»، مخالفت کرده است. 

کل مجموعه همکاری ها با تهران را توسعه خواهیم داد و با اقداماتی مشخص به ملت ایران در مبارزه با پاندمی ویروس کرونا کمک خواهیم کرد. چنانچه معلوم است ما نه منافع خود را معامله می کنیم و نه شرکا را، در مطابقت کامل با حقوق بین الملل عمل می کنیم و همیشه به قول داده شده و تعهدات بر عهده گرفته شده، از جمله برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد وفادار هستیم. به هین اندازه نیز انتظار رابطه خالصانه و مسئولانه از کسانی داریم که با آنها بر اساس اصل برابری تعامل خود را برقرار می کنیم و ترجیح می دهیم که پیش از هر چیز بر اساس اعمال آنها قضاوت کنیم، نه برخی اظهارات نسنجیده یا ناروا.

https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/4718779
 
کد مطلب: 4529