رشد حجم سرمایه گذاری در اکثر مناطق روسیه مثبت است

تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۳۳
Share/Save/Bookmark
 
رشد حجم سرمایه گذاری در اکثر مناطق روسیه مثبت است
 
 اکثر مناطق روسیه موفق شدند در نیمه اول سال 2020 میلادی حجم سرمایه گذاری خود را افزایش دهند. با وجود رشد سرمایه گذاری، به طور متوسط ​​مناطق قادر به بهبود موقعیت‌های خود در مقیاس جذب سرمایه گذاری نبودند.
در گزارش تحلیلی آژانس رتبه بندی ملی که در اختیار خبرگزاری تاس می‌باشد، به این موضوع پرداخته شده است که بیشتر مناطق روسیه موفق شدند روند مثبت سرمایه گذاری خود را در نیمه اول سال 2020 میلادی حفظ کنند، حتی در شرایط فاز ابتدایی بحران ناشی از بیماری همه گیر ویروس کرونا.
«در نیمه اول سال 2020 میلادی تعداد 44 منطقه با سرمایه گذاری‌های رو به رشد وجود داشته است. از جمله حفظ پویایی مثبت سرمایه گذاری در نیمه اول سال 2020 میلادی، به دلیل ادامه و تکمیل پروژه های آغاز شده قبل از شروع همه گیری می‌باشد» -
در این سند عنوان شده است که در رتبه بندی مناطق براساس گزارش آژانس رتبه بندی ملی هفت عامل در نظر گرفته می‌شود: زیرساخت‌های منطقه‌ای، پتانسیل تولید، بازار داخلی، محیط عامل، ثبات مالی، منابع کار و موقعیت جغرافیایی، با در نظر گرفتن پایگاه منابع. مقیاس جذب سرمایه گذاری - از IC1 (بالاترین رتبه) تا IC9 (پایین ترین) می‌باشد.
با وجود رشد سرمایه گذاری، به طور متوسط ​​مناطق قادر به بهبود موقعیت های خود در مقیاس جذب سرمایه‌گذاری نبوده‌اند. به طوری که 56 منطقه سطح خود را در مقایسه با نتایج سال گذشته حفظ کرده‌اند – به نقل از آژانس رتبه بندی ملی، تعداد 19 منطقه موقعیت خود را در مقیاس رتبه بندی بهبود بخشیده و 10 منطقه بدتر شده است.
به گفته تحلیلگران، 24 منطقه وارد رده جذابیت سرمایه گذاری بالا شده‌اند، در میان برترین‌های آنها - مسکو، سن پترزبورگ، منطقه خودمختار یامالو-ننتسکی و همچنین استان تیومنسکی و استان مسکو وجود دارد. باقی مناطق در گروه جذابیت سرمایه گذاری متوسط ​​و معتدل ​​قرار گرفته‌اند.
تحلیلگران به تفاوت چشمگیری از نظر سطح سرمایه گذاری‌های جذب شده در بین مناطق اشاره می‌کنند. بنابراین مناطق با جذب سرمایه گذاری بالا بیش از 93٪ از کل سرمایه گذاری مستقیم خارجی را تشکیل می‌دهند. در عین حال 21 منطقه با کمترین میزان جذب سرمایه، فقط 0.1٪ از سرمایه گذاری های خارجی را متمرکز می‌کنند.
منبع مطلب: مرکز تحلیلی وابسته به دولت فدراسیون روسیه
 
https://ac.gov.ru/news/page/bolsinstvo-regionov-rossii-smogli-uvelicit-obem-investicij-v-pervom-polugodii-2020-goda-26856#
 
کد مطلب: 4400