​تهدید کودتا: رئیس جمهور ارمنستان فرمان پاشینیان را امضا نکرد

پاشینیان بارها خواستار استعفای رئیس ستاد کل شد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۸
Share/Save/Bookmark
 
​تهدید کودتا: رئیس جمهور ارمنستان فرمان پاشینیان را امضا نکرد
 
رافائل فخرالدینوف

رئیس جمهور ارمنستان ارمن سارکیسیان پیش نویس فرمان برکناری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری ، سرلشکر اونیک گاسپاریان را به دولت بازگرداند.
قبل از تصمیم گیری ، رئیس جمهور رایزنی ها و جلساتی را با نمایندگان مقامات، نیروهای پارلمانی و خارج از پارلمان و همچنین با ستاد فرماندهی نیروهای مسلح ارمنستان برگزار کرد.
"پیش نویس این فرمان در دفتر رئیس جمهور بررسی شده است ، كه بطور كامل با وكلا و صاحب نظران برجسته و مستقل مورد بحث قرار گرفته است. با جمع بندی نقطه نظرات وکلا و کارشناسان، می توان به این نتیجه رسید که پیش نویس این فرمان آشکارا با قانون اساسی مغایرت دارد. ”
در این تفسیر همچنین تأکید می شود که سرکیسیان از منافع هیچ نیروی سیاسی دفاع نمی‌کند ، بلکه همه تصمیمات را صرفاً با توجه به منافع ملی و ملی می گیرد.
علاوه بر این ، رئیس جمهور یادآوری کرد که نیروهای مسلح باید بی طرفی را در مسائل سیاسی حفظ کنند.
" بدیهی است که به دلیل جنگ، پرسنل نیروهای مسلح امروز بیش از هر زمان دیگری به حمایت و توجه همه ما احتیاج دارند. وضعیت فعلی بی سابقه است و به راه حل های سیستمی و پیچیده ای نیاز دارد و از طریق تغییرات مکرر پرسنل بدون در نظر گرفتن وضعیت فعلی کشور قابل تنظیم نیست. "
وزارت دفاع ارمنستان همچنین خواست ارتش را درگیر مشکلات سیاسی نکند، این نشان می دهد که ارتش جمهوری با مسئولیت کامل وظایف خود را برای تأمین امنیت کشور و مردم  بدون در نظر گرفتن روند سیاسی، انجام می دهند.
اسپوتنیک به نقل از اعلامیه این وزارتخانه می‌نویسد: "ما خواستار خودداری از اظهار نظر به نمایندگی از نیروهای مسلح، عدم مشاركت ارتش در فرایندهای سیاسی، و زیر پا گذاشتن امنیت كشور به خاطر منافع سیاسی هستیم."
با این حال ، شامگاه 27 فوریه ، پاشینیان درخواست خود را به رئیس جمهور برای برکناری گاسپاریان تکرار کرد. نخست وزیر در این باره در صفحه فیس بوک خود نوشت که این تقاضا به دلیل تلاش برای تغییر دولت در جمهوری بوده است.
رئیس جمهور تصمیم گرفت دادخواست عزل رئیس ستاد کل را به این دلیل که به حل و فصل وضعیت فعلی کمک نمی‌کند، برگرداند. با این حال، پاشینیان گفت طبق روال تعیین شده، دادخواست استعفای گاسپاریان را مجدداً برای رئیس جمهور ارسال می کنم، انتظار دارم که طبق روال تعیین شده همانطور که در میدان جمهوری توافق شد [در حین تظاهرات 25 فوریه] امضا شود."
نخست وزیر ارمنستان دو روز پیش در یک تجمع قاطعانه اظهار داشت که سرکیسیان باید درخواست استعفای گاسپاریان را تأیید کند. به گفته پاشنینان " اگر رئیس جمهور این درخواست را امضا نکند، به این معنی است که او از کودتا حمایت می‌کند. انتخاب بسیار ساده است. "
پیش از این، رسانه های ارمنستان نوشتند که پاشنیان در دیدار با دادستان عمومی جمهوری آرتور داوتیان خواستار دستگیری گاسپاریان شده است. البته بعداً، دبیر مطبوعاتی آژانس اجرای قانون آرویک خاچاتریان اظهار کرد که این داده ها با واقعیت مطابقت ندارند. وی توضیح داد که "دادستان کل در هیچ جلسه‌ای شرکت نکرده، بنابراین در مورد هیچ موضوعی بحث نشده است."
در تاریخ 25 فوریه ، همزمان دو تجمع در ایروان برگزار شد - طرفداران و مخالفان نخست وزیر. ستاد کل نیروهای مسلح دو بار با صدور بیانیه‌ای استعفای پاشینیان را خواستار شد. در نتیجه اوضاع کشور بالا گرفت.
مخالفان از گفتگو با مقامات دولتی در مورد هر چیز دیگری به غیر از تغییر دولت خودداری می‌کنند. پاشینیان آنچه در حال اتفاق افتادن است را تلاشی برای کودتای نظامی خواند. اعتراضات با آرامش و بدون درگیری انجام شد‌، اما دستور کار سیاسی داخلی در ارمنستان همچنان در هاله‌ای از ابهام است.

منبع: گازتا.رو   
https://www.gazeta.ru/politics/2021/02/27_a_13494602.shtml
کد مطلب: 4398