آرکایم؛ شهر 4 هزار ساله آریایی در قلب روسیه

تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۲۷
Share/Save/Bookmark
 
آرکایم؛ شهر 4 هزار ساله آریایی در قلب روسیه
 
شهر «آرکایم» واقع در استان «چلیابینسک» در جنوب روسیه با قدمت چهار هزار ساله یکی از ارزشمند ترین آثار باستان شناسی روسیه و یکی از رموز تاریخ این سرزمین است. این شهر برای اولین بار در سال 1987 توسط دو دانشمند روس که برای بررسی امکان ساخت مخازن آبی به این منطقه رفته بودند، کشف شد. 

آرکایم بصورت قلعه ای دایره ای شکل و با قطر 170 متر ساخته شده و توسط دو دیوار محافظت میشد. دیوار بیرونی قلعه ارتفاع 5.5 متری و ضخامت حدود 5 متری داشته و از هر چهار طرف هم دروازه دروازه هایی داشته است. در حاشیه دیوار بیرونی شهر، کانال آبی با عمق دو متر کنده شده بود تا اجازه نزدیک شدن دشمنان را ندهد.

دیوار داخلی قلعه ارتفاع هفت متری و ضخامت سه متری داشته و تنها یک دروازه در آن ساخته شده بود. در مرکز شهر خانه هایی با اتاق های فراوان برای زندگی مردم ساخته شده بود و ساکنین برای ورود به بخش مرکزی شهر، باید کل طول خیابان حلقه ای شکل درونی قلعه را طی می کردند. دیوار قلعه ترکیبی از چوب و گل بوده و در بخش هایی از قلعه از آجرهای گلی نسوز استفاده شده بود. در خانه های آرکایم چاه آب، اجاق آتش، صندوق و اتاق خواب هم تعبیه شده بود.  

در داخل شهر اتاق هایی مخصوص آهنگری و سفالگران و  فضاهایی نیز برای اجتماعات عمومی در نظر گرفته شده بود. همچنین یک سیستم فاضلاب نیز در قلعه وجود داشته تا فاضلاب را به خارج استحکامات دفاعی هدایت کند.

اما این قلعه توسط چه افراد یا قومی ساخته شده است؟ بنا بر تحقیق باستان شناسان و بر مبنای بقایای اسکلت های یافته شده و مجسمه های سفالی و ظروف کشف شده، این قلعه متعلق به اقوام هند و اروپایی است که به عقیده دانشمندان روس همان آریایی ها هستند. همچنین دلیل نابودی شهر نیز توسط دانشمندان، آتش سوزی عنوان شده است.

هرچند هنوز اطلاعات کاملی از ساکنین این شهر باستانی در دست نیست، اما اعتقاد دانشمندان روس به زندگی آریایی ها در آن آنقدر جدی است که حتی برخی ادعا می کنند محل دفن پیامبر زرتشتیان نیز در همین شهر است.

بسیاری از مردم روسیه اعتقاد دارند که این منطقه انرژی مثبت و مفیدی برای درمان افراد بیمار دارد و به همین دلیل سالانه هزاران توریست به آنجا سفر می کنند تا با پیاده روی در آن منطقه از انرژی آن استفاده کنند.
کد مطلب: 4065