مراسم تحلیف رئیس جمهور منتخب ترکمنستان

تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۹
Share/Save/Bookmark
 
مراسم تحلیف «قربان قلی بردی محمداف»، رئیس جمهور منتخب ترکمنستان، روز جمعه 17 فوریه و فقط پنج روز بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور با حضور سفرا و دیپلمات‌های خارجی مقیم «عشق‌‏آباد» در کاخ «روحیت» برگزار شد.
مراسم تحلیف رئیس جمهور منتخب ترکمنستان
 
ایراس؛ مراسم تحلیف «قربان قلی بردی محمداف»، رئیس جمهور منتخب ترکمنستان، روز جمعه 17 فوریه(29 بهمن) و فقط پنج روز بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور با حضور سفرا و دیپلمات‌های خارجی مقیم «عشق‌‏آباد» در کاخ «روحیت» برگزار شد.

در این مراسم که بیش از 3 هزار نفر از چهره‌های سرشناس دولتی، اجتماعی، دانشگاهی، فرهنگی و هنری و سایر اقشار جامعه ترکمنستان حضور داشتند، «بردی ‏‌محمداف» به تشریح برنامه های سیاست داخلی، خارجی و نیز تبیین برنامه های اقتصادی خود پرداخت.

رئیس جمهور ترکمنستان که با کسب 97.69 درصد آرای رای دهندگان ترکمن در مراسم تحلیف شرکت کرده بود، در نخستین بخش از سخنان خود به تکریم مردم ترکمن پرداخت که برای یک دوره 7 ساله وی را به ریاست جمهوری ترکمنستان برگزیدند و فرصتی دوباره برای اداره کشور در اختیار وی قرار دادند.

شاید از اینرو بود که وی بر وعده تحقق دوران جدید رشد و شکوفایی ترکمنستان تاکید کرد و از تلاش خود برای استفاده بهینه از منابع زیر زمینی و انرژی کشور جهت اجرای برنامه های ملی توسعه و ارتقا سطح زندگی شهروندان و نیز ارتقای جایگاه ترکمنستان در عرصه بین‌المللی سخن گفت.

بردی محمداف همچنین با اشاره به رویکرد سیاست خارجی ترکمنستان برحفظ بی طرفی این کشور تاکید کرد و تقویت دوستی، همکاری و حسن همجواری ترکمنستان با کشورهای منطقه را از رویکردهای دستگاه دیپلماسی این کشور دانست و افزود حل اختلافات از طریق گفت‌و گو و گسترش روابط با همه بازیگران عرصه بین المللی مهمترین بخش اصلی استراتژی سیاست خارجی عشق آباد است.

رئیس جمهور منتخب ترکمنستان همچنین در تشریح و تبیین رفتار سیاست خارجی و برنامه های اقتصادی خود به پروژه خط لوله انتقال گاز «تاپی» اشاره کرد و ضمن برشمردن  اهمیت آن برای اقتصاد ترکمنستان از منافع و فواید اقتصادی این پروژه برای مردم ترکمن سخن گفت.

اما شاید در مراسم تحلیف مناسب نبود که رئیس جمهوری ترکمنستان ازعلل تاخیر درتحقق پروژه تاپی سخن بگوید و یا ازهزینه های مادی و مخاطرات امنیتی اجرای این طرح کلامی بر زبان بیاورد. همانطور که شاید مناسب نبود وقتی بردی محمداف از گفت و گو و حل اختلاف و نیز روابط مبتنی برحسن همجواری سخن می گوید، به رفتارهای مغایر با اصل حسن همجواری و نادیده گرفتن توافق های اقتصادی عشق آباد با کشورهای منطقه سخن به میان آورد.

با این همه رئیس جمهور منتخب ترکمنستان در تشریح برنامه های خود به توصیف چشم انداز توسعه اقتصاد کشور درعرصه صنعت الکترونیک، انرژی، فناوری نوین، بهره برداری از علم و دانش پیشرفته جهانی، توسعه صنایع هوا فضا و پرتاب ماهواره های جدید پرداخت تا بار دیگر به مردم ترکمن اططمینان بدهد که می توانند امیدوار باشند که سکان هدایت کشور را به فردی سپرده اند که تفاوتهای چشم گیری با رقبای هشت گانه خود دراداره امور جامعه و عرصه کشورداری دارد.

اینرو وی بخش پایانی اظهارات خود را در مراسم تحلیف، با وعده ارتقا میزان درآمد سرانه شهروندان ترکمنستان تا سطح کشورهای پیشرفته جهانی، تامین و حمایت اجتماعی و نیز حمایت از اقشار خاص جامعه، به پایان برد.

شاید به این دلیل که بتواند همه انتقاد محافل منتقد دولت عشق اباد را که همچنان معتقدند دولت ترکمنستان مجالی برای حضور مخالفان در عرصه انتخابات باقی نگذاشت، بی اثر کرده همچنان از حمایت توده ای بهره مند باشد.

انتهای تحلیل/

منبع:پارس تودی


 
کد مطلب: 2994