شگردهای معمول اداری پشت نزاکت‌های دموکراتیک در انتخابات ترکمنستان

سرگئی کاژمیاکین
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۱
Share/Save/Bookmark
 
روزنامه «پروادا» چاپ مسکو در گزارشی نوشت: روند برگزاری انتخابات در ترکمنستان ویژگی‌های خاص خود را دارد و پشت رعایت نزاکت‌های دموکراتیک، روش‌های معمول اداری پنهان شده است.
 
ایراس؛ روزنامه «پراودا» چاپ مسکو در مطلب اخیر خود تحت عنوان «ظاهرسازی‌های کاریکاتوری انتخابات ترکمنستان» به بررسی روند برگزاری انتخابات در این کشور پرداخت.

در این مطلب که به قلم «سرگئی کاژمیاکین» تحلیلگر این روزنامه نوشته شده، آمده است: انتخابات سال جاری ریاست جمهوری در ترکمنستان با بالاترین نتایج به پایان رسید.

بر اساس اطلاعات رسمی تقریبا تمام واجدین‌ شرایط به نفع رئیس جمهور فعلی ترکمنستان رأی دادند.

روند برگزاری انتخابات در ترکمنستان ویژگی‌های خاص خود را دارد و پشت رعایت نزاکت‌های دموکراتیک روش‌های معمول اداری پنهان شده است.

شهروندان این کشور مجبور هستند در انتخابات شرکت کنند.

اما برای کشورهای دیگر انتخابات ریاست جمهوری ترکمنستان یک نمایش خسته کننده و تکراری است که تنها تفاوت آن در سال‌های مختلف، تغییر «بازیگران» درجه ثانویه می‌باشد.

در مورد رقابت سیاستمداران و برنامه‌های انتخاباتی در انتخابات ریاست جمهوری ترکمنستان حتی بحث هم نمی‌شود.

انتخابات چند روز گذشته ریاست جمهوری ترکمنستان بیانگر واقعیات بالا است.

با وجود حضور 9 نامزد برای تصاحب کرسی ریاست جمهوری، نتیجه این انتخابات در واقع تکرار نتایج سال 2012 بود.

جالب است که طی سال‌های اخیر مقامات ترکمن در مورد دموکراسی در زندگی سیاسی صحبت می‌کردند و شخص رئیس جمهور قبل از انتخابات وعده برگزاری انتخابات شفاف و منصفانه را داده بود.

در واقع از 3 انتخاباتی که رئیس جمهور فعلی در آن حضور داشت، انتخابات کنونی از نظر حضور افراد واجد رأی و دریافت رأی توسط بردی محمداف یک رکورد انتخاباتی جدید بود.

نتیجه انتخابات و سیستم سیاسی ترکمنستان جدید نیست بلکه انعکاس اغراق آمیز فرآیندهایی می‌باشد که در بسیاری از کشورهای شوروی سابق انجام می‌شود.

با به دست آوردن اختیارات گسترده و اموالی که قبلا به مردم اختصاص داشته، رهبران این کشورها مردم عادی را به باد فراموشی می‌سپارند.

فاصله دولت از مردم هر روز در قالب‌های گوناگون گسترده‌تر می‌شود.

برای مثال «قربانقلی بردی محمداف» طی یک سال گذشته 6 کتاب خود را منتشر کرد که مجموعه‌ای از ضرب‌المثل‌ها، معرفی گیاهان دارویی، قالی‌بافی و موسیقی است.

علاوه بر این بردی محمداف به طور منظم شعر و موسیقی می‌نویسد و خودش آنها را اجرا می‌کند و در مسابقه‌های اسب‌سواری و موتورسواری شرکت می‌کند.

به این ترتیب از ترکمنستان می‌توان به عنوان یکی از کشورهای شوروی سابق یاد کرد و اگر رهبران کشورهای دیگر منطقه از جمله روسیه به خود نگاهی بیاندازند متوجه می‌شوند که تفاوت کمی بین آنها و عشق‌آباد وجود دارد.

انتهای متن/ 
کد مطلب: 2978