​افتتاحیه شانزدهمین جشنواره فیلم ایران درموزه سینمایی بلگراد در دهه فجر

تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۲
Share/Save/Bookmark
 
شب بیستم بهمن به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در صربستان، شانزدهمین جشنواره فیلم های ایرانی به مناسبت سی‌وهشتمین سالگرد انقلاب اسلامی کشورمان با حضور حسین ملاعبداللهی سفیر و اعضای سفارت و رایزنی فرهنگی ج. ا. اسلامی ایران در بلگراد، جمع کثیری از شهروندان صرب و ایرانیان مقیم در "موزه سینمایی یوگسلاوی" برگزار شد.
​افتتاحیه شانزدهمین جشنواره فیلم ایران درموزه سینمایی بلگراد در دهه فجر
 
ایراس: شب بیستم بهمن به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در صربستان، شانزدهمین جشنواره فیلم های ایرانی به مناسبت سی‌وهشتمین سالگرد انقلاب اسلامی کشورمان با حضور حسین ملاعبداللهی سفیر و اعضای سفارت و رایزنی فرهنگی ج. ا. اسلامی ایران در بلگراد، جمع کثیری از شهروندان صرب و ایرانیان مقیم در "موزه سینمایی یوگسلاوی" برگزار شد. 

در این آیین ابتدا ماریان وویوویچ رئیس موزه سینمایی ضمن ارائه سخنانی به همکاری‌های دیرین رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در بلگراد با موزه سینمایی "کینوتکا" و توسعه این همکاری ها در سال های اخیر اشاره‌نمود و گفت هرساله به مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی ایران در بلگراد هفته بلگراد هفته فیلم های ایرانی برگزار می شود و در سال گذشته و امسال رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با همکاری کینوتکا سه  هفته فیلم  از آخرین فیلم های سینمای ایران برگزار نموده است که هفته فیلم قبلی  آن به مناسبت هفته کتاب و هنگامی بود که ایران میهمان ویژه نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد بود. 

سپس ملاعبدالهی سفیر کشورمان در مورد ایام دهه فجر و پیروزی انقلاب اسلامی گفت: 

خوشحالم که این فرصت یا یافتم تا در ایام دهه فجر که ایام جشن مردم ایران برای پاسداشت پیروزی انقلاب اسلامی و تأسیس جمهوری اسلامی است در کنار شما باشم.

ما همواره همه ساله به مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی جشنواره فیلم و موسیقی در شهرهای مختلف صربستان برگزار می‌کنیم. بی‌تردید این نوع مراسم فرهنگی زمینه ساز نزدیکی و شناخت هرچه بیشتر مردم دو کشور است. هرساله تعداد کثیری فیلم از سوی فیلمسازان ایرانی که تعداد زیادی از آنها از نام آوران عرصه فیلم و سینما هستند ساخته می‌شود. امسال البته قبل از این مراسم  فیلم "خانه دوست کجاست" نیز مجدداً به یاد   فیلمساز مشهور ایرانی مرحوم عباس کیارستمی به نمایش نیز به نمایش در آمد. او چهره شناخته شده در عرصه سینما در جهان امروز، برنده جایزه نخل طلائی جشنواره کن و چهار نیز دوره داور جشنواره مذکور و همچنین برنده سیمرغ طلائی در فستیوال فجر انقلاب اسلامی بود. 

ویژگی مهم ساخته‌های او توجه و تمرکز جدی به روابط حساس ، لطیف و زوایای در واقع پنهان مناسبات اجتماعی و مناسبات خانوادگی افراد جامعه بود . سفیر ج. ا. ایران سپس به محور اصلی آثار کیارستمی که بر اساس صلح و دوستی و همزیستی مسالمت آمیز بوداشاره کرد و گفت : علاوه بر یادبود این فیلمساز فقید ، فیلمهای دیگری نیز ه در این جشنواره به نمایش درخواهند آمد  که تقریباً از جدیدترین فیلم های سینمای پرآوازه ایران است، فیلم هایی همچون فیلم ملبورن که توجه به پیچیدگی زندگی مردم در عصر تکنولوژی دارد. 

گفتنی است که  شانزدهمین جشنواره فیلم‌های ایرانی که به مناسبت پیروزی دهه فجر انقلاب اسلامی در بلگراد به مدت شش روز از چهارشنبه بیستم تا دوشنبه 25 بهمن ماه (8 – 13 فوریه) برگزار خواهد شد فیلم‌های "خانه دوست کجاست" اثر مرحوم عباس کیارستمی (به یادبود این هنرمند تازه در گذشته)، "ملبورن" اثر نیما جاویدی، " ماهی و گربه" کاری از شهرام مکری، "بادیگارد" فیلمی از ابراهیم حاتمی کیا، "کفشهایم کو" اثر کیومرث پوراحمد و "طعم شیرین خیال" کاری از کمال تبریزی به نمایش در خواهد آمد.

 

پایان گزارش/
 
کد مطلب: 2948