ترور سفیر روسیه در آنکارا و پیامدهای جهانی آن

تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۸
Share/Save/Bookmark
 
ترور سفیر روسیه در ترکیه، آن هم در مقابل دوربین های تلویزیونی حکایت از آن دارد که جریان های تروریستی و تکفیری تا چه اندازه از پیروزی های ارتش سوریه در حلب به خشم آمده اند.
 
ایراس: ترور سفیر روسیه در ترکیه، آن هم در مقابل دوربین های تلویزیونی حکایت از آن دارد که جریان های تروریستی و تکفیری تا چه اندازه از پیروزی های ارتش سوریه در حلب به خشم آمده اند.

اتفاقی که دوشنبه شب در یک نمایشگاه نقاشی در آنکارا رخ داد و در آن، آندری کارلوف، سفیر روسیه ترور شد، از ابعاد گوناگونی قابل بررسی است. این ترور نشان داد، دولت ترکیه در تامین حفاظت از سفرا و ماموران دیپلماتیک دیگر کشورها آسیب پذیراست.
این در شرایطی است که روسیه ذهنیت مثبتی از اقدامات گذشته ترکیه ندارد.
هدف قرار گرفتن یک فروند هواپیمای جنگی روسیه از سوی ارتش ترکیه و قتل خلبان روسی در سال گذشته،  این نگرانی را بوجود آورد که  اتباع  و یا منافع روسیه  در ترکیه  ممکن است باردیگر هدف  اینگونه اقدامات قرار گیرند.

در هر حال این بار نیز دولت ترکیه نتوانست امنیت جانی عالی ترین عضو هیات دیپلماتیک روسیه در آنکارا را تامین کند؛ موضوعی که می تواند پیامدهای سیاسی - امنیتی در داخل ترکیه نیز برجای بگذارد.

 از سوی دیگر، ترور سفیر روسیه در آنکارا، چند روز بعد از آزادی شهر حلب سوریه حکایت از خشم و نگرانی جریان های تکفیری و تروریستی در منطقه دارد.

این جریان ها که طی 5 سال گذشته از هیچ کوششی برای سرنگونی نظام سوریه حتی به قیمت جان 400 هزار انسان فروگذار نکرده اند، اکنون با آزاد شدن  حلب  آرزوهای خود را بر باد رفته  می بینند.

به همین دلیل برای انتقام گیری از ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، سفیر وی را در آنکارا کشتند.

 این جریان امیدوار است از این طریق، روس ها را به عقب نشینی در خصوص موضوع سوریه وادار نمایند.

با این حال، حوادث پس از حمله به جنگنده روسیه توسط نیروی هوایی ترکیه در سال گذشته نشان داد که کرملین در برابر چنین اقداماتی، مسیر تشدید برخورد با تروریست ها و تکفیری ها را در پیش خواهد گرفت.

  پوتین در پی ترور سفیر روسیه در آنکارا تاکید کرد که حملات این کشور به تروریست ها شدت خواهد گرفت و تفاوت آن قابل لمس خواهد بود.

در همین حال، یکی از اهداف آمران و عاملان ترور سفیر روسیه در ترکیه، تلاش برای جلوگیری از به سرانجام رسیدن تلاش های دیپلماتیک حل بحران سوریه بوده است.

این اتفاق در آستانه برگزاری نشست  وزاری امورخارجه روسیه ، ترکیه و ایران در مسکو برای کمک به فرایند صلح در سوریه رخ داد.

جریان های ضد سوری در منطقه به شدت از تعاملات  این سه کشور، بویژه تنش زدایی میان مسکو و آنکارا نگران هستند.

این در حالی است که آمریکا و اروپا در اجرای برنامه های خود مبنی بر سرنگونی  بشار اسد ، رییس جمهوری این کشور ناکام مانده اند.

اکنون در پی ترور سفیر روسیه در آنکارا، دشمنان سوریه به بروز مجدد تنش در روابط آنکارا و مسکو امید بسته اند تا شاید بتوانند با برهم خوردن مسیر مذاکرات دیپلماتیک، غرب را به ادامه حمایت از به اصطلاح معارضان میانه رو در سوریه تشویق کنند.

با این حال، اتفاقات پس از ترور سفیر روسیه در ترکیه نشان می دهد که وحدت نظر مسکو و آنکارا بر سر سوریه دچار خدشه جدی نشده است.

منبع: پارس تودی

انتهای متن/
 
کد مطلب: 2575