ابراز نگرانی از نقض ازادی بیان در قزاقستان و ترکمنستان

تاریخ انتشار : جمعه ۱۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۱
Share/Save/Bookmark
 
دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور جنوب و آسیای مرکزی از وضع آزادی بیان در قزاقستان و ترکمنستان اظهار نگرانی کرد.
ابراز نگرانی از نقض ازادی بیان در قزاقستان و ترکمنستان
 
ایراس: «نیشا دسای بیسوال» دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور جنوب و آسیای مرکزی گفت: وضع آزادی رسانه‌ها و برخورد مقامات با روزنامه نگاران در منطقه آسیای مرکزی، به ویژه ترکمنستان و قزاقستان نگران کننده است.

این مسئول وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه طی چند سال گذشته برخورد غیر قابل قبول با روزنامه نگاران، از جمله آزار و اذیت، بازداشت و بدرفتاری در زندان با آنها در کشورهای منطقه آسیای مرکزی مشاهده شده است، افزود: ما از این وضعیت بسیار نگران هستیم و این موضوع را دائما در مذاکرات با مقامات کشورهای منطقه، به ویژه ترکمنستان مطرح کرده‌ایم.

بیسوال ادامه داد: دولت ترکمنستان موظف است به تعهدات خود در مورد قوانین بین المللی در چارچوب اعلامیه جهانی حقوق بشر پایبند بماند و آزادی های بیان شهروندانش را رعایت کند.

این مقام وزارت خارجه آمریکا برخورد مقامات ترکمنستان با روزنامه نگاران را غیر قابل قبول عنوان کرد.

بیسوال در ادامه به وضعیت قزاقستان کرد و ادامه داد: بازداشت وبلاگ نویسان پس از حمایت تظاهرکنندگان در بهار سال جاری که در این کشور صورت گرفت، باعث تاسف عمیق است.

دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور جنوب و آسیای مرکزی با اشاره به اینکه قزاقستان نقش رهبری در منطقه را اجرا می کند، تصریح کرد: از 2 سال پیش«آستانه» به عضو غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل در آمده است  و این کشور بایستی تلاش کند که یک کشور نمونه در مورد توسعه حقوق بشر و آزادی در منطقه باشد.

به اعتقاد کارشناسان منطقه، کشورهایی همچون آمریکا حقوق بشر را تنها در چارچوب اهداف و منافع خود در نظر می‌گیرند.
با نگاهی به حوادث منطقه این موضوع مشخص می‌شود که آمریکا و کشورهای غربی تنها از عواملی مانند حقوق بشر و دموکراسی برای رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کنند.

نگاه دوگانه این کشورها در منطقه خاورمیانه و کشته شدن هزاران نفر از مردم بی گناه یمن توسط رژیم خونخوار سعودی دال بر این واقعیت است.

پایان خبر/

منبع: فارس به نقل از کانیوز
 
کد مطلب: 2450