مذاکره سفیر ایران با رئیس هیات مدیره کمیسیون اقتصادی اوراسیا

تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۳۵
Share/Save/Bookmark
 
دکتر مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، امروز ( دوشنبه 15 آذر ) با تیگران سرکیسیان رئیس کمیسیون اقتصادی اوراسیا، ملاقات و در خصوص توسعه همکاری های تجاری فیمابین و پیگیری امضای قرارداد تجارت آزاد ایران با این اتحادیه بحث و گفتگو نمود.
مذاکره سفیر ایران با رئیس هیات مدیره کمیسیون اقتصادی  اوراسیا
 
ایراس: دکتر مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در  فدراسیون روسیه، امروز ( دوشنبه 15 آذر ) با تیگران سرکیسیان رئیس کمیسیون اقتصادی اوراسیا ، ملاقات و در خصوص توسعه همکاری های تجاری فیمابین و پیگیری امضای قرارداد تجارت آزاد ایران با این اتحادیه بحث و گفتگو نمود. 

سرکیسیان در این ملاقات که خانم ورونیکا نیکیشینا وزیر تجارت اتحادیه اوراسیا نیز حضور داشت با اشاره به روند مذاکرات برای امضای موافقتنامه تجارت آزاد بین ایران و این اتحادیه که قرار است گزارش آن در پایان سال 2016 میلادی به سران کشورهای عضو اتحادیه ارائه شود، اظهار داشت ایران یکی از کشورهای اولویت دار ما در روابط با اتحادیه اوراسیا می باشد.

دکتر سنایی نیز با اشاره به روابط خوب و رو به گسترش ایران با روسیه، ارمنستان و دیگر کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا، خواستار تسریع در روند مذاکرات برای انعقاد موافقتنامه و موافقت با افزایش تعداد کالاهای پیشنهادی کشورمان برای اختصاص تسهیلات و تخفیفات تعرفه ای شد.

از اول ژانویه 2015 اتحادیه اقتصادی اوراسیا رسماٌ آغاز به کار نموده است و کشور های عضو این اتحادیه، روسیه، قزاقستان، ارمنستان، بلاروس و قرقیزستان می باشند. تولید نا خالص این کشور ها  بالغ بر2/2 تریلیون دلار و تولیدات صنعتی این اتحادیه بالغ بر 3/1 تریلیون دلار و همچنین مقدار تجارت خارجی این به کشور های خارج از اتحادیه بالغ بر 6/877 میلیارد دلار است. که این مقدار برابر با 7/3% صادرات و 3/2% واردات کل جهان است.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا اتحادیه اوراسیا جمعیتی معادل 180 میلیون نفر را در برمی‌گیرد.  ویتنام از ماه می 2015 تفاهم نامه منطقه تجارت آزاد با اتحادیه را امضا نموده است و کشورهای چین، ترکیه، تونس، هند، نیوزلند، مغولستان خواهان ایجاد منطقه آزاد با اوراسیا هستند.

مهمترین نهاد تصمیم‌گیری اتحادیه، شورای آن است که از رهبران کشورهای عضو تشکیل می‌شود و تصمیم‌گیری در آن باید به اتفاق آرا می باشد. ارگان اجرایی اتحادیه، کمیسیون اقتصادی می باشد و مقر آن در مسکو است. ویتنام از ماه می 2015 تفاهم نامه منطقه تجارت آزاد با اتحادیه را امضا نموده است و کشورهای چین، ترکیه،تونس، هند، نیوزلند، اسرائیل، مغولستان و مصر خواستار ایجاد منطقه آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا هستند.


پایان خبر/


 
کد مطلب: 2415