دکترین جدید سیاست‌خارجی روسیه و یک قدم فاصله بیشتر با غرب

تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۲
Share/Save/Bookmark
 
رئیس‌جمهور روسیه در سند سیاست خارجی جدید این کشور از فعال شدن سیاست شرقی روس‌ها خبر داد، امری که بنا به گفته پوتین به دلیل سهمش در تامین منافع بلندمدت این کشور موقتی نخواهد بود و استمرار خواهد داشت.
دکترین جدید سیاست‌خارجی روسیه و یک قدم فاصله بیشتر با غرب
 
ایراس: دکترین سیاست خارجی روسیه که پوتین آن را سه سال بعد از اعلام دکترین قبلی و در فاصله کمتر یک ماه تا پایان سال میلادی 2016  امضا کرد را می‌توان فصل نوینی در روابط خارجی روسیه برشمرد، فصلی که همزمان با مناقشات غرب با روسیه بر سر حوادث اوکراین کلید خورد.

به گزارش ایراس به نقل از کانال تلگرامی دکتر مهدی سنایی، سفیر ج.ا.ایران در روسیه، رئیس‌جمهور روسیه در سند سیاست خارجی جدید این کشور از فعال شدن سیاست شرقی روس‌ها خبر داد، امری که بنا به گفته پوتین به دلیل سهمش در تامین منافع بلندمدت این کشور موقتی نخواهد بود و استمرار خواهد داشت.

به طور قطع کشورهای آسیای شرقی بخش لاینفک سیاست خارجی روسيه و توسعه تاریخی این کشور را تشکیل می‌دهند؛ هرچند که روسیه تاکنون راهبرد یکپارچه‌ای در این جهت نداشته است، اما درحال حاضر روس‌ها که معتقدند کشورشان قدرت بزرگ اورآسیا و اقیانوس آرام است، ماموریت اصلی این کشور را  احراز جایگاه خود در مرکز جدید جهانی دانسته و سیاست خارجی را ابزار تحقق این مأموریت برمی‌شمارند هر چند هنوز هم باور دارند که باید در عرصه خارجی هم به غرب توجه داشت و هم ارتباط  با شرق را توسعه داد.

پوتین در سند سیاست خارجی جدید روسیه شاید در واکنش به ابهام‌ها و تلاطم‌های عرصه بين‌المللي اعلام کرد که ما ناچاریم به این تحرکات واکنش نشان دهیم و  واکنش ما در وهله اول فعال سازی ابتکارات سیاست خارجی همراه با کاربرد نیروهای مسلح در خارج از مرزهای روسيه خواهد بود.

به دنبال اعلام این سیاست خارجی روس‌ها معتقدند جامعه جهانی با اطلاع از مواضع رهبری روسيه از سطح دروغگویی رسانه‌های گروهی غرب علیه روسيه آگاه می‌شود امری که در جهت تصحیح اعتبار و وجهه روسيه موثر خواهد بود.

البته سند سیاست خارجی روسیه تنها به تاکید بر عزم جدی روسیه و بالتبع توسعه روابط با شرق معطوف نشده است، اجرای برجام برای حل و فصل نهایی مسائل پیرامون برنامه هسته ای ایران  نیز از جمله مواردی است که در دکترین جدید مسکو  مورد توجه قرار گرفته است و در بند 94 آن به صراحت آمده است: تلاش های روسیه در این زمینه بر مبنای قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل و تصمیم های شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی صورت می گیرد.

دکترین سیاست خارجی روسیه علاوه بر تاکید بر پشتیبانی و کمک همه جانبه به روند اجرای برجام  تاکید کرده است که مسکو توسعه همه جانبه همکاری ها با جمهوری اسلامی ایران را  دنبال خواهد کرد.

آنچه پوتین پنج شنبه هفته گذشته در قالب دکترین سیاست خارجی جدید روسیه به پارلمان اعلام کرد شاید در یک نگاه کلی همان دکترین سال 2013  باشد که حوادث کریمه و تغییر روابط روسيه و غرب متاثر از کریمه باعث تغییراتی در آن سند  شد به طوریکه امروز می‌توان به صورت مشهود ایجاد بحران جدی در روابط روسيه و غرب را مشاهده کرد.

البته تنها بخش مربوط به روابط غرب در سند جدید سیاست خارجی روسیه  دستخوش تغییرات نشده است، نگاه  به اوضاع جاری در خاورمیانه در مقایسه با سند سال 2013 نیز به نحو  بطور محسوسی تغییر کرده است، هر چند تداوم تلاش‌های روسیه برای حل و فصل پایدار مناقشات عربی-اسرائیلی در همه جوانب مورد تاکید قرار گرفته است.

 در سند کنونی از "گسترش تروریسم بین‌المللی" و "تحمیل ارزشهای عقیدتی بیگانه" سخن به میان آمده، امری که با "واکنش منفی" مواجه شد و به  شدت یافتن تروریسم انجامید تا در سند جدید پیشنهاد رئیس‌جمهور روسیه برای تشکیل ائتلاف بين‌المللي ضد تروریستی تکرار ‌شود.

دکترین سیاست خارجه روسیه در بخش اولویت‌های محلی عنوان کرده  که روسيه به جامعه مشترک‌المنافع توجه کمتری کرده و به توسعه اتحاد اقتصادی اورآسیا و سازمان پیمان امنیت جمعی خواهد پرداخت، البته در این بخش علاقه‌مندی روسيه به توسعه روابط با اوکراین در بند جداگانه سند بیان شده است، کشوری که حوادث آن و نوع رویکرد روسیه در قبالش تغییرات معنا داری را در رابطه روسیه با جهان غرب رقم زد.

انتهای متن/

 
کد مطلب: 2410