دیدار معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امورخارجه ایران با معاون وزارت خارجه روسیه

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۳
Share/Save/Bookmark
 
آقای رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امورخارجه کشورمان که برای انجام مذاکره و رایزنی های سیاسی با مسئولین و مقامات روسیه در این کشور به سر می برد، روز گذشته با آقای مارگولوف معاون وزیر امور خارجه روسیه ملاقات کرد.
دیدار معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امورخارجه ایران با معاون وزارت خارجه روسیه
 
ایراس: آقای رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امورخارجه کشورمان که برای انجام مذاکره و رایزنی های سیاسی با مسئولین و مقامات روسیه در این کشور به سر می برد ، روز گذشته با آقای مارگولوف معاون وزیر امور خارجه روسیه ملاقات کرد.

در این ملاقات دو طرف ضمن مروری بر روند رو به رشد روابط و همکاری های دو کشور در حوزه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، این روند را بسیار مثبت ارزیابی کرده و با اشاره به موافقتنامه ها و یادداشت های تفاهم های امضاء شده در چند سال اخیر بین دو کشور بر لزوم پی گیری جدی و اجرای آنها تاکید کردند.

طرف روس ضمن اشاره به رشد 80 درصدی حجم مبادلات دو کشور در 9 ماهه سال جاری میلادی و اینکه این رشد در مقایسه با رشد حجم روابط تجاری و اقتصادی روسیه با کشورهایی نظیر چین ، هند و کشورهای آسه آن  بیشتر بوده، چشم انداز رشد و توسعه روابط تجاری و اقتصادی ایران و روسیه را مثبت ارزیابی کرده و بر عزم طرف روس برای اجرای پروژه های مهم دو کشور از جمله واحد دوم و سوم نیروگاه اتمی بوشهر تاکید کرد.

آقای رحیم پور نیز در این ملاقات با اشاره به موفقیت های ایران و روسیه در همکاری های دوجانبه در حوزه های مختلف سیاسی و اقتصادی و  از جمله مشارکت سازنده دو کشور در روند حل و فصل بحران سوریه و از طرفی عزم رهبران ایران و روسیه برای توسعه هرچه بیشتر روابط ، بر این نکته تاکید کرد که روند تحولات سال های اخیر در روابط دوجانبه و از طرفی تحولات بین المللی و منطقه ای نشان می دهد که این روابط به سطحی از روابط ویژه ارتقاء یافته و وارد فصل نوینی شده که نیازمند ابتکارات و تمهیدات جدید و رایزنی و هماهنگی بیشتر در سطح مقامات عالیه دو کشور است.

در این دیدار تاکید شد که امضای موافقتنامه ها و ارائه تسهیلات در خصوص روادید سفر برای اتباع دو کشور  باعث افزایش تعداد پروازهای مستقیم و رشد قابل ملاحظه توریسم و  سفر گردشگران شده است.

در این ملاقات که دکتر مهدی سنایی، سفیر ایران در مسکو نیز در آن حضور داشت، طرفین مسائل و تحولات منطقه، مسائل مربوط به افغانستان، روند مبارزه با تروریسم و افراط گرایی در منطقه، بالاخص  در آسیای مرکزی و قفقاز را مورد بررسی قرار داده و بر لزوم رایزنی بیشتر  بین مقامات بلند پایه دو کشور تاکید کردند.

پایان خبر/
 
کد مطلب: 2373