سخنگوی وزارت خارجه پاسخ می‌دهد

چرا ظریف به مسکو رفت؟

تاریخ انتشار : يکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۲۰
Share/Save/Bookmark
 
سفر وزیر خارجه به مسکو در دو بخش قابل تعریف است نخست مذاکرات آقایان ظریف و لاوروف بود که عمدتا درباره مسائل و همکاری های دو جانبه اعم از مسائل اقتصادی، سیاسی و فرهنگی رایزنی کردند و نیز درباره زمینه های همکاری گفتگو شد که باید در آینده ایجاد شود که در این خصوص تفاهمات و رایزنی های خوبی شد.
 
ایراس: سفر وزیر خارجه به مسکو در دو بخش قابل تعریف است نخست مذاکرات آقایان ظریف و لاوروف بود که عمدتا درباره مسائل و همکاری های دو جانبه اعم از مسائل اقتصادی، سیاسی و فرهنگی رایزنی کردند و نیز درباره زمینه های همکاری گفتگو شد که باید در آینده ایجاد شود که در این خصوص تفاهمات و رایزنی های خوبی شد.

 بهرام قاسمی در مصاحبه با واحد مرکزی خبر در مورد سفر آقای ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان به روسیه گفت: اگر چه این سفر کوتاه بود اما کوتاهی زمان سفر خیلی مهم نیست؛ مهم میزان ساعاتی است که برای مذاکره صرف می شود آقای ظریف دیروز حدود هفت ساعت با طرف های خارجی مذاکره کرد که زمان قابل توجهی است.

وی سفر وزیر خارجه به مسکو و نیز سفر امروز موگرینی به تهران را مهم دانست و افزود:‌ این حکایت از اهمیت و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در منطقه دارد و این حقیقت را یادآور می شود که کشورمان از جایگاه بالایی برخوردار است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: این تحرکات دیپلماتیک نشان می دهد که دیگران علاقه مندند با کشورمان در خصوص مسائل منطقه ای صحبت کنند .

قاسمی گفت: سفر وزیر خارجه به مسکو در دو بخش قابل تعریف است نخست مذاکرات آقایان ظریف و لاوروف بود که عمدتا درباره مسائل و همکاری های دو جانبه اعم از مسائل اقتصادی، سیاسی و فرهنگی رایزنی کردند و نیز درباره زمینه های همکاری گفتگو شد که باید در آینده ایجاد شود که در این خصوص تفاهمات و رایزنی های خوبی شد.

وی ابراز امیداوری کرد: در ادامه رایزنی های دیروز وزرای خارجه ایران و روسیه در ماه های آینده شاهد گسترش و توسعه بیشتر مناسبات خود در برخی حوزه ها به ویژه بازرگانی ، تجاری ، اقتصادی و دیگر زمینه ها باشیم.

قاسمی گفت: بخش دوم سفر آقای ظریف به مسکو برگزاری نشست سه جانبه ایران، ‌روسیه و سوریه بود که در سطح وزرای خارجه تشکیل شد و از اهمیت وجایگاه جهانی بسیاری برخوردار بود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: ایران و روسیه در موضوع بحران سوریه از مواضع نسبتا مشترکی برخوردارند و همکاری های خوبی از گذشته تاکنون داشته اند.

وی گفت: در نشست دیروز دو طرف بر اراده دو کشور برای مبارزه با تروریسم در منطقه به ویژه در سوریه تاکید و اعلام شد دو طرف به همکاری هایشان در این زمینه ادامه خواهند داد.

قاسمی تاکید کرد:‌ همانطور که قبلا اعلام کرده ایم جمهوری اسلامی ایران در مقابله با ترورسیم در منطقه و سوریه خواهد ایستاد که این به نفع صلح و امنیت جهانی و به نفع سرنوشت مردم سوریه خواهد بود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود:‌ در مذاکرات روز جمعه، وزرای خارجه سه کشور امداد به مردم سوریه را بررسی کردند همچنانکه این موضوع در رایزنی های امروز میان خانم موگرینی با مقامات کشورمان نیز بررسی شد .

وی ارزیابی خود از سفر وزیر امور خارجه به روسیه را بسیار مثبت و زمینه ساز اقدامات به همکاری های بیشتر تهران،  مسکو و دمشق دانست و ابراز امیدواری کرد: در پرتو این نشست و رایزنی ها بتوانیم همکاری های بیشتری برای کمک به ایجاد آرامش و ثبات برای مردم سوریه داشته باشیم.

قاسمی همچنین درباره ترفند غربی ها به ویژه امریکایی ها در سوء استفاده از آتش بس برای نجات گروه های تروریستی در سوریه تاکید کرد: بحران سوریه راه حلی جز راه حل سیاسی ندارد و در نهایت هر اقدام و عملی باید به چنین راهکاری منجر شود .

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: ما به این موضوع اعتقاد راسخ داریم و جز این کار دیگری نمی شود کرد، باید جلو خونریزی و کشتار را گرفت و شرایط مردم سوریه را درک کرد و ثبات حاکم نخواهد شد مگر با مذاکره و تلاش های سیاسی .

قاسمی در عین حال تاکید کرد: کسانی که از راه حل سیاسی و آتش بس صحبت می کنند باید از صداقت کافی  برخوردار باشند.

وی تصریح کرد: ما شاهد بوده ایم در مقاطعی که دیگران به نام آتش بس زمان را برای برخی از گروه های ترویستی بخرند به نحوی که وقتی تروریست ها در وضع سخت  و در تنگنای بسیار بودند آتش بس را مطرح کردند اما پس از اینکه مفری برای ترویست ها پیدا شده است خودشان به هر وسیله و به هر شکل ممکن آتش بس را زیر پا گذاشتند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: برای آتش بس پایدار و صادقانه در سوریه باید تلاش کرد آتش بسی که با اجماع بیشتر و با کمک سازمان ملل متحد زمینه را برای مذکرات سیاسی میان گروه های سوری و دولت این کشور فراهم کند برقرار شود.

انتهای خبر/
 
کد مطلب: 2140