در سمینار «ایران و اوراسیای مرکزی: 25 سال پس از اتحاد جماهیر شوروی» بیان شد:

25 سال پس از فروپاشی شوروی، روسیه همچنان تاثیرگذار است.

تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۱
Share/Save/Bookmark
 
یولیا زوتوا: در ادامه به بحث اصلی یعنی روسیه پس از 25 سال پس از فروپاشی شوروی پرداخت و گفت: روسیه همچنان تاثیرگذار است چرا که با داشتن 11 درصد خشکی های جهان و جمعیت 146 میلیونی و رتبه ششم در تولید ناخالص داخلی خود می تواند تاثیرات زیادی را داشته باشد ...
 
ایراسیولیا زوتوا، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد واحد شمال تهران با محور تحول ژئوپلیتیک روسیه پس از فروپاشی شوروی، سومین سخنران پنل نخست سمینار مشترک موسسه ایراس و پژوهشکده مطالعات منطقه ای دانشگاه شهید بهشتی بود.
 
زوتوا با بیان این که روسیه پس از فروپاشی شوروی به سمتی سوق داده شد که مجبور شد به تنهایی در برابر ناتو باایستد. زوتوا با عنوان این مطلب که با فروپاشی شوروی، روسیه به دوران پطرکبیر برگشت، اظهار کرد: روسیه یک چهارم وسعت و نیمی از جمعیت خود را از دست داد و این علاوه بر مکان های توریستی و منافع زیادی بود که بعد از فروپاشی شوروی، روسیه آنها را از دست داد.
 
استاد دانشگاه آزاد واحد تهران شمال در ادامه گفت: محدودیت های ایجاد شده ژئوپلیتیک برای روسیه پس از شوروی باعث شد این کشور به سمت شمال حرکت کند، چرا که روسیه مناطق جنوبی خود را از دست داده بود و همچنین تمامی مناطق و حوزه های نفود ژئوپلیتیک خود را از دست داد.
 
به گفته وی، این از دست دادن حوزه های نفوذ فقط محدود به اروپای شرقی و آسیای مرکزی و قفقاز نبود بلکه آتلانتیک و آمریکای لاتین را نیز از دست داد. زوتوا همچنین معتقد است فروپاشی شوروی باعث شد تا مرزهای روسیه بدون دفاع بماند و شرایط خاصی را در برخی مناطق خود نظیر کالینینگراد احساس کند.

به گفته این استاد دانشگاه، بعد از فروپاشی شوروی دولت هایی به وجود آمدند که روابط دوستانه ای را با مسکو در پیش نگرفتند و همچنین مناطق جنگی در اطراف روسیه به وجود آمد که باعث ایجاد چالش های اساسی شد. وی همچنین گفت: شرایط پس از فروپاشی و تغییر مسیر از اقتصاد سوسیالیستی به بازار و مسائل دیگر باعث شد تا تولید ناخالص داخلی روسیه بین سالهای 1992 تا 1998، 40 درصد کاهش پیدا کند و حجم سرمایه گذاری نیز با 80 درصد افت مواجه شود.

 
از دید یولیا زوتوا، شرایطی که پس از فروپاشی برای روسیه ایجاد شد باعث گردید روسیه را ابرقدرتی فقیر و بیچاره به حساب بیاورند. وی همچنین معتقد است زیانی که روسیه از فروپاشی شوروی متحمل شد دو برابر زیانی بود که این کشور در جنگ جهانی دوم متحمل شد.
 
زوتوا در ادامه به بحث اصلی یعنی روسیه پس از 25 سال پس از فروپاشی شوروی پرداخت و گفت: روسیه همچنان تاثیرگذار است چرا که با داشتن 11 درصد خشکی های جهان و جمعیت 146 میلیونی و رتبه ششم در تولید ناخالص داخلی  خود می تواند تاثیرات زیادی را داشته باشد.
 
وی در ادامه این نکته را مورد تاکید قرار داد که روسیه نمی خواهد منافع ملی خود را از دست دهد و بر روی اصل مساله توافق وجود دارد. به گفته وی منافع ملی در ذهن روسها ثابت باقی مانده است و روسیه روز به روز تلاش دارد تا به بازیگر مهمی در جهان تبدیل شود.
 
به گفته وی، بازگشت روسیه به مناطق جنوبی و اهمیت پیدا کردن مناطق پیشین از جمله شرق برای آنها پس از روی کار آمدن پریماکف وارد مرحله جدیدی شد. زوتوا معتقد است ایجاد پیمان شانگهای گردش کامل روسیه به سمت شرق بوده است که از ایده های پریماکف نشات می گیرد. وی بر این نکته نیز تاکید کرد که سخنرانی پوتین در کنفرانس امنیتی مونبخ باعث شد تا غرب از سمت روسیه احساس خطر کند.

 
کد مطلب: 2105