گسترش همکاری های ایران و روسیه در زمینه بهداشت و داروسازی

تاریخ انتشار : جمعه ۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۸
Share/Save/Bookmark
 
امضای 15 سند همکاری در زمینه انتقال تکنولوژی تولید دارو، همکاری تحقیقاتی میان انستیتو پاستور و انستیتوهای تحقیقاتی روسیه و همکاری در خصوص ثبت شرکت های داروسازی در دو کشور، نشان از گسترش همکاری های ایران و روسیه در زمینه بهداشت و داروسازی دارد.
 
ایراس: دیروز (8 مهرماه 1395) طی مراسمی با حضور وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران و معاون وزیر صنعت و تجارت روسیه 15 سند همکاری در زمینه انتقال تکنولوژی تولید دارو، همکاری تحقیقاتی میان انستیتو پاستور و انستیتوهای تحقیقاتی روسیه، همکاری در خصوص ثبت شرکت های داروسازی در دو کشور،  با حضور شرکت های فعال در بخش خصوصی در روسیه و ایران،  به امضا رسید.

به گزارش ایراس به نقل از بخش رسانه ای سفارت ایران در مسکو، درابتدای این برنامه دکتر سنایی، سفیر ایران در روسیه، ضمن تشکر و خیر مقدم به میهمانان ایرانی و روسی تاکید نمود که برای این سفر برنامه ریزی طولانی مدتی داشتیم چرا که معتقدیم پتانسیلی برای  همکاری هم در بخش دولتی و هم در بخش خصوصی وجود دارد که می بایستی به مرحله عملیاتی برسد.
 

روابط روسیه و ایران در سال های اخیر در تمام زمینه ها پیشرفت کرده است و تبادل هیات ها نه تنها در سطح بالا و سیاسی بلکه در زمینه منطقه ای، بین المللی، اقتصادی و تجاری نیز انجام می شود. روسای جمهور با یکدیگر ملاقات های متعددی هم بصورت حضوری و هم تلفنی داشتند که این مرحله در روابط دو طرف بی سابقه است.

روابط در زمینه دانشگاهی، علمی، فناوری در حال توسعه است و می توان گفت  همه چیز بدون هیچ مانعی انجام می شود. هر دو کشور صادر کننده نفت و گاز هستند و توسعه روابط دو کشور آنقدر راحت نیست ولی اسناد زیادی در این زمینه امضا شده است و ما باید سعی کنیم بسیاری از مشکلات را حل کنیم.

ما در سال 2015 باتوجه به کاهش قیمت نفت علی رغم کاهش روابط تجاری کشور با چین به میزان 30%، روابط تجاری ایران و روسیه 70 % افزایش یافت. که این موضوع را هم رئیس کمیسیون تجارت و هم رئیس جمهور روسیه اعلام کردند که امیدواریم ادامه یابد.


دکتر هاشمی دید خوبی نسبت به روابط دو کشور دارند و وزیر با نفوذی هستند که امیدواریم نقش خود را در این سفر ایفا کنند.

اسناد امضاء شده به شرح زیر است:
-  سند وزارت صنایع : طرف ایرانی آقای دکتر پیرویان – طرف روس آقای شبسته کوف 
-  سند تهیه واکسن آنفولانزا : طرف روس خانم دکتر یلنا – طرف ایرانی آقای دکتر رعنایی
-  همکاری انستیتو پاستور و انستیتو ژنینکا در حوزه تحقیقاتی و تولیدات مشترک : طرف ایرانی آقای دکتر قانعی 
-  همکاری  انستیتو پاستور با انستیتو توبرگلوور : طرف ایرانی دکتر قانعی – طرف روس پروفسور آتارگان
-  همکاری انستیتو پاستور و انستیتو پابوراوگانیک: طرف ایرانی دکتر قانعی – طرف روس پرفسور ایوانف
-  همکاری موسسه بهساز گستر پویندگان با موسسه کیل در حوزه مانیتورهای علائم حیاتی
-  همکاری موسسه بهساز گستر پویندگان با موسسه کوچیف در حوزه لیزر کلیه به منظور از بین بردن  تومرهای سرطانی کلیه.
-  همکاری شرکت داروسازی ایران و شرکت کیل در حوزه تجهیزات پزشکی 
-  همکاری شرکت ایرانی در روسیه و شرکت ایرانی در ایران در حوزه لیزر

پس از امضای اسناد نیز آقای سرگئی تسیبر معاون وزیر صنعت و تجارت روسیه ضمن ابلاغ تشکر وزیر صنعت و تجارت اظهارداشت: ایران بعنوان شریک مهم در زمینه ژئوپلتیک در خاورمیانه است . در دسامبر 2015 همایش بزرگ ایران و روسیه برگزار شد که تحرک تجاری میان دو کشوررا ایجاد کرد. ما دربخش های انرژی – صنایع اتمی – نفت و گاز – حمل و نقل – دارویی- کشاورزی چشم اندازهای بیشتری می بینیم . امروزه جمهوری اسلامی ایران فرصت های جدیدی در زمینه دارو، هوا فضا، ماشین سازی ، سرمایه گذاری ، حمل و نقل ایجاد کرده است . ما در سال  2015 درهمایش بزرگ تجاری ایران و روسیه نقشه راه این همکاری تجاری را ترسیم کرده ایم . ما این پروژه را به ایران ارسال کردیم و منتظر پاسخ هستیم. تاکید می کنم که این پروژه نقشه راه را برای شرکت های علاقه مند به انجام کار مشخص می کند و فقط بعنوان یک نقشه  نمی باشد و می تواند تحرکی در زمینه همکاری دو طرف ایجاد کند. در واقع در راستای این نقشه راه، امروز 15 موافقت نامه بین دو کشور در زمینه توسعه دارویی، محصولات پزشکی به امضا رسید.

در واقع این میوه همکاری علمی  و فناوری و بیوتکنولوژی است که در چهارچوب همکاری کمیسیون مشترک دو کشور می باشد.


دکتر هاشمی نیز گفت:
افتخار می کنم در جمع شما هستم و تشکر می کنم از این جلسه. رهبران دو کشور بیش از سه دهه همکاری نزدیک و صمیمی هدفشان ارتقاء روابط در همه حوزه ها بویژه حوزه اقتصادی است. هنرمندی بخش خصوصی و دولتی است که بتوانند این نیاز و اهداف را جامعه عمل بپوشانند. روابط دو کشور استراتژیک تر از آن است که تصور شود و ثبات این نگاه در صحنه های مختلفت بین المللی شاهد بر این امر است . برای بخش خصوص مهمترین فاکتور امنیت سرمایه گذاری است که سابقه همکاری دو کشور تامین کننده این واقعیت است. در ایران بعد از انقلاب بنابود که نیاز استراتژیک در داخل تامین شود. یکی از آنها بحث تولید دارو بود که نزدیک به 96 % نیاز دارویی را در داخل  تولید می کنیم که  به میزان دلاری تولیدات 70 % و 30 % دارو و مواد اولیه را وارد میکنیم.  در حوزه واکسن نیز 70 % در داخل تولید می کنیم که البته انستیتو پاستور یکصد سال قدمت دارد و زمانی همه نیاز منطقه را تامین می کرد. به نظر می رسد در دنیای امروز نیاز به تحکیم روابط علمی و اقتصادی بیشتری میان کشورهایی که با یکدیگر دوست می باشند، است. من عمیقا معتقدم که غرب و آمریکا کمکی در حوزه انتقال فناوری به ما نخواهند کرد. خیلی مهم است که مراکز علمی و بخش اقتصادی مراکز خصوصی در مسیری تلاش کنند که ما را بی نیاز کنند.

شرط  اصلی صداقت و اعتماد است که طرفین باید تلاش کنند که این موضوع زمینه ساز ارتقاء همکاری های دو طرف شود.

امروز (8 مهرماه 1395) 15 سند بین طرفین به امضا رسید که امیدواریم در عمل هم شاهد آن باشیم که طرفین به تعهداتشان عمل کنند. من به همکاران ایرانی می گویم که جناب پوتین (توسط معاون وزیرصنعت به من گفته شد) دستور فرمودند تا 3 سال آینده 90 % داروی مورد نیاز دولتی  و 50 % داروی بازار را در روسیه تولید شود . این بهترین فرصت برای شما است. اگر فکر کنیم 70 % داروی مورد نیاز روسیه 20 میلیارد دلار ارز از خارج وارد می کند ، این فرصت خوبی برای بخش خصوصی دو کشور ا ست.

به دوستان روس اطمینان می دهم که جوانان علاقه مند و دانشمند ایرانی که در سطح بین المللی تلاش میکنند، استعداد دارند برای  سرمایه گذاری مشترک در روسیه و ایران تا به این هدف رئیس جمهور دست یابید. ما مراکز تحقیقاتی، شرکت های دانش بنیان، مراکز رشد و علم و فناوری زیادی داریم که می توانند از تجربیات شما استفاده کنند و این همکاری ها باعث شکوفایی دو کشور و منطقه شوند.

پایان خبر/

 
کد مطلب: 2002