سخنرانی دکتر مهدی سنایی، سفیر ج. ا. ایران در فدراسیون روسیه در «همایش بین المللی ایران شناسی در اوراسیا»

تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۲۴
Share/Save/Bookmark
 
سخنرانی دکتر مهدی سنایی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه در «همایش بین المللی ایران شناسی در اوراسیا»، دانشگاه دولتی علوم انسانی روسیه، اول مهر 1395
 
ایراس: امروز، پنجشنبه یکم مهرماه 1395؛ همایش ایران شناسی در اورسیا (گذشته، حال و آینده) در محل دانشگاه علوم انسانی مسکو و با حضور رئیس این دانشگاه، آقای صالحی امیری مشاور رئیس جمهور و رئیس کتابخانه ملی، دکتر سنایی سفیرتام الاختیار جمهوری اسلامی ایران، ایران شناسان روس و ایران شناسانی از کشورهای ژاپن، آمریکا، انگلستان، قزاقستان، تاجیکستان و ارمنستان برگزار شد. متن پیش رو، سخنرانی دکتر مهدی سنایی در این همایش است:

باسمه تعالی
 
به نام خداوند جان و خرد/ کزین برتر اندیشه برنگذرد
خداوند نام و خداوند جای/ خداوند روزی ده رهنمای
 
ایران شناسان محترم، اساتید عزیز زبان فارسی!
شركت كنندگان محترم، آقايان و خانم ها!
از حضور در جمع صمیمی شما شخصیت های فرهیخته بسیار خرسندم و از میزبانی و مشارکت دانشگاه دولتی علوم انسانی روسیه در برگزاری این همایش تقدیر و تشکر می نمایم.
 

ایران‌شناسی و آموزش زبان فارسی عامل مهمی در گسترش و تقویت ارتباطات بین مردم ایران و دیگر مردم جهان است. کشور ایران به گواهی صاحب نظران، خاستگاه یکی از غنی ترین و کهن ترین تمدن های جهان و دارای آثار بی شمار و درخشان است. شناخت جلوه هاي گوناگون فرهنگ و تمدن ايراني، از جمله در قالب فعالیت‌های باستان‌شناسی، شناخت ریشه‌های زبان‌های باستانی و خط‌های کهن ایرانی، زبان و ادبیات فارسی و دیگر زبان های خانواده ایرانی، تصحیح و انتشار متون کهن، مردم‌شناسی، شناخت فلسفه و الهیات، جغرافیا و طبیعت و تاریخ ایران، آداب و رسوم، ادیان و آیین های ایرانی، هنر و معماری، و مسایل ایران معاصر حایز اهمیت و ارزشمند است.
 
طی چندین قرن گذشته، گردشگران، محققان، متفکران و ادیبان کشورهای مختلف از جمله در قلمروی کشورهای اوراسیا برای شناخت و معرفی ایران و زبان و ادبیات فارسی تلاش کرده اند. ایران و روسیه، نزدیک به 500 سال روابط سیاسیِ رسمی دارند و وجود گنجینه‌ای از نسخ خطی، اسناد، و اقلام ایرانی در موزه‌ها و مراکز پژوهشی روسیه، فعالیت صدها ایران‌شناس طی دو قرن گذشته در روسیه و تولید آثار ارزشمند علمی ایران‌شناسان روس موجب اهمیت این کشور در زمینه ایران شناسی شده است. ایران شناسی در آسیای مرکزی و قفقاز نیز به ویژه با در نظر داشتن تاریخ و عناصر فرهنگی و اجتماعی مشترک، سابقه درخشانی دارد.
 

برای تقویت این شناخت، بهره وری از همکاری دانشمندان و پژوهشگران سراسر جهان و شکل گیری انجمن های تخصصی میان ایران شناسان در قلمروهای گسترده تر جغرافیایی و تعامل آن ها بسیار مؤثر است. هدف اصلی شکل گیری انجمن ایران شناسی اوراسیا، توسعه ایران‌شناسی در منطقه روس‌زبان است. این انجمن می تواند محلی برای تعامل ایران‌شناسان در منطقه آسیای مرکزی، قفقاز، روسیه و دیگر کشورهای روس‌زبان باشد. باور دارم که تعامل نزدیک تر ایران شناسان می تواند در تبادل دانسته ها و تولید آثار تازه مؤثر باشد و استمرار و موفقیت فعالیت های این انجمن نیازمند مشارکت متخصصان و حمایت نهادهای ایرانی است.
 
دوستان عزیز!
با وجود تلاش های ارزشمند انجام شده، ایران شناسی هم چنان نیازمند بررسی های بیش تر و حمایت نهادهای فرهنگی است. نهادهای مختلف فرهنگی جمهوری اسلامی ایران هر یک می توانند سهمی برای تقویت ایران شناسی داشته باشند. از جمله سازمان اسناد و کتابخانه ملی، بنیاد سعدی، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، بنیاد ایران‌شناسی، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از نهادهای فعال فرهنگی جمهوری اسلامی ایران شناخته می شود.

 
مفتخر هستیم که امروز در جمع ما، جناب آقای دکتر صالحی امیری، ریاست محترم سازمان اسناد و کتابخانه ملی و مشاور محترم رییس جمهور اسلامی ایران حضور دارند. این سازمان بزرگ ترین مخزن میراث مکتوب ایران را گرد آوری کرده و با نهادهای مشابه در کشورهای دیگر و سازمان های بین المللی مرتبط همکاری دارد.
 
پایان/
 
کد مطلب: 1968
مولف : دکتر مهدی سنایی