وزیر امور خارجه سابق قرقیزستان:

آلمان به دنبال نفوذ در آسیای مرکزی است.

20 تير 1395 ساعت 13:07

وزیر امور خارجه سابق قرقیزستان هدف از سفر آتی صدر اعظم آلمان به این کشور را تقویت نفوذ «برلین» در منطقه آسیای مرکزی عنوان کرد.


ایراس: «عالی‌بک جشنکولاف» وزیر امور خارجه سابق قرقیزستان در مصاحبه با  «اسپوتنیک»، سفر هفته آینده صدراعظم آلمان از بیشکک را نشانه تلاش این کشور برای افزایش نفوذ خود در منطقه آسیای مرکزی دانست.
 
وزیر امور خارجه سابق قرقیزستان تصریح کرد: بدون شک آلمان و دیگر کشورهای اروپایی در گذشته نیز تلاش‌هایی را برای ایجاد ابزارهایی جهت اثرگذاری بیشتر در منطقه آسیای مرکزی داشته‌اند و قرقیزستان به دلیل موقعیت جغرافیایی مناسب از لحاظ ژئوپلیتیک مورد توجه بازیگران سیاسی جهانی است.
 
وی ادامه داد: در این خصوص حتی مدلی از گفت‌وگوهای 5+1 توسط وزارت امور خارجه آمریکا برای انجام مذاکرات با کشورهای آسیای مرکزی طراحی شده بود اما متأسفانه این برنامه هم نتوانست سرمایه چشمگیری را به پروژه‌های بزرگ در بخش انرژی و ارتباطات در این منطقه جذب کند.
 
جشنکولاف گفت: در حال حاضر اهداف واقعی بازدید آتی مرکل از قرقیزستان مشخص نیست و پس از اعلام دستور کار آن معلوم خواهد شد، اما به احتمال زیاد این بازدید تلاشی در جهت تقویت نفوذ آلمان در منطقه می‌باشد.
 
به اعتقاد این کارشناس، در دیدار دوجانبه رؤسای قرقیزستان و آلمان به مسائل امنیتی منطقه از جمله مشکلات افغانستان، فعالیت‌های ضدتروریستی و همچنین مسائل اجتماعی- اقتصادی توجه خاصی صورت خواهد گرفت.
 
وی در ادامه تصریح کرد: با توجه به اینکه قرقیزستان دارای منابع آب زیادی است، احتمال انجام گفت‌وگوهایی راجع به مسائل بخش انرژی برق- آبی که اخیرا مورد توجه بسیاری از کشورها قرار گرفته است، قوی می‌باشد.
 
وزیر امور خارجه سابق قرقیزستان با اشاره به برگزاری دیدار دوجانبه «آنگلا مرکل» با مفتی عالی این کشور اظهار داشت: البته، معمولا در قالب بازدید رؤسای جمهوری، دیدارهایی با فعالان اجتماعی شکل می‌گیرند اما سیاستمداران خارجی نباید در حوزه مذاهب کشورهای دیگر مداخله کنند.
 
وی در پایان تأکید کرد: آلمان به عنوان یکی از رهبران اتحادیه اروپا دارای منافعی در آسیای مرکزی است و قرقیزستان باید از این فرصت در جهت منافع ملی، بهبود وضعیت سیاست خارجی، جذب سرمایه خارجی و شرکت در فرآیندهای بین‌المللی استفاده کند،که در نهایت افزایش رفاه و امنیت مردم را نیز به دنبال دارد.
 
روز گذشته دفتر ریاست جمهوری قرقیزستان از بازدید رسمی آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان از این کشور در تاریخ 13- 14 جولای(23 تیرماه) سال جاری، جهت انجام دیدارهای دوجانبه با «الماس‌بیک آتامبایف» رئیس جمهور، مقامات عالی‌رتبه دولتی و مفتی عالی قرقیزستان خبر داد.   
 
انتهای پیام

----------
منبع: فارس
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13950419000278


کد مطلب: 1574

آدرس مطلب: http://www.iras.ir/fa/doc/news/1574/آلمان-دنبال-نفوذ-آسیای-مرکزی

ایراس
  http://www.iras.ir