دیدار رییس اداره تحکیم وحدت ملی و پیشگیری از افراط گرایی فدراسیون روسیه با قائم مقام موسسه ایراس

تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۴۸
Share/Save/Bookmark
 
عبدالحمید عثمانویچ بولاتوف، رییس اداره تحکیم وحدت ملی و پیشگیری از افراط گرایی فدراسیون روسیه به همراه اسکندر اسلاموف، رایزن فرهنگی سفارت روسیه در ایران و دکتر لانا راوندی فدایی، محقق ایران‌شناسی آکادمی علوم روسیه، با حضور در موسسه ایراس با قائم مقام و اعضای شورای علمی این موسسه دیدار کرده و به تبادل نظر پرداختند.
 
ایراس: در جلسه مشترکی که در روز چهارشنبه 1 اردیبهشت 1395 با حضور عبدالحمید عثمانویچ بولاتوف، رییس اداره تحکیم وحدت ملی و پیشگیری از افراط گرایی فدراسیون روسیه به همراه اسکندر اسلاموف، رایزن فرهنگی سفارت روسیه در ایران و دکتر لانا راوندی فدایی، محقق ایران‌شناسی آکادمی علوم روسیه از یک سو و دکتر داوود کیانی، قائم مقام ایراس، دکتر بهرام امیراحمدیان، دکتر محمود شوری، دکتر سیده مطهره حسینی و دکتر احمدیان در محل موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس) برگزار شد، دو طرف پیرامون زمینه های همکاری علمی در موضوعات مقابله با افراط گرایی و تقویت وحدت ملی به گفتگو پرداختند. فراهم کردن زمینه های عملی تبادل تجارب و یافته های علمی متخصصان ایرانی و روسی در حوزه های «افراط گرایی»، «افراط گرایی دینی»، «مقابله با داعش» و «تحکیم وحدت ملی در جامعه ای چندقومیتی» از جمله موضوعاتی بود که در این نشست مورد توجه هیات روسی قرار داشت.

بولاتوف، با اشاره با پیشینه تاریخی تعاملات روسیه و ایران و با تأکید بر اهمیت مباحث مربوط به مذاهب و جریان های منتسب به آن در جغرافیای زیست مشترک این دو کشور، تجارب ایران در بهینه سازی ظرفیت ها و مهار تهدیدهای برآمده از این جریانات را بسیار ارزنده توصی فکرده و خواهان انتقال این تجارب به جامعه نخبگان در روسیه شد. در این چارچوب، تأسیس نمونه های جدیدی از دانشگاه های اسلامی در روسیه و ترویج گونه های عقلایی و تعامل پذیر از آموزه های مذهبی، به طور ویژه در مناطق جنوبی فدراسیون روسیه، مورد توجه و اشاره وی بود.

اعضای شورای علمی ایراس نیز با تأکید بر اهمیت مسئله «شناخت» گروه های افراط گرا و درک درست و واقعی از پدیده خشونت ملهم از مذهب و افراطی گری دینی، توجه به جوانب مختلف اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی مؤثر بر چنین پدید هایی را مهم دانسته و اعمال سیاست های مناسب اقتصادی، آموزشی-تربیتی، اجتماعی و فرهنگی را برای مهار و کنترل این جریانات و پدیده ها لازم شمردند.

در این دیدار، مقرر شد تا زمینه های همکاری علمی و پژوهشی میان نهادهای علمی-آموزشی روسیه و موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس) تسهیل شده و برای اختصاص امکانات لازم در این زمینه، برنامه ریزی شود.

گزارش تصویری این جلسه، در بخش چندرسانه ای سایت ایراس قابل مشاهده است.
 


 
کد مطلب: 1172