دکتر سنایی در گفتگو با ایراس:

شروع همکاری های بین استانی ایران و روسیه

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۶
Share/Save/Bookmark
 
 
ایراس: طی چند روز گذشته آقای دکتر مهدی سنایی، سفیر ج.ا.ایران در فدراسیون روسیه سفر چند روزه ای را در راستای ارتقاء ارتباطات مناطق و استان های ایران و روسیه و به منظور توسعه هر چه بیشتر روابط اقتصادی دو کشور،  به دو استان چلیابینسک و اسوردولوفسک فدراسیون روسیه داشتند، که به این بهانه گفتگوی با ایشان داشتیم که در ادامه می‌ خوانید:

آقای دکتر جنابعالی در سفری که به استان های چلیابینسک و اسوردولوفسک روسیه داشتید با حضور در اتاق بازرگانی، صنعت و معدن این استان ها با رئیس و مسئوولین اتاق ها دیدار و گفتگو کردید، درستاورد های این سفر را چگونه ارزیابی می کنید.
ایران در حال گذر از تحریم ها است و روسای جمهور دو کشور تصمیمات لازم را جهت توسعه روابط دو کشور اتخاذ نموده اند. البته در شرایط فعلی دوستان روسی نیز باید در این مورد فعال تر عمل کنند. معتقدیم اقتصاد ایران و روسیه می تواند مکمل یکدیگر باشد. روسیه در سیاست خارجی ایران از اولویت بالایی برخوردار است.
البته مشکلاتی نظیر شناخت کم دو کشور از توانمندی های یکدیگر و تسویه حساب های بانکی وجود دارند که با توافقات روسای جمهوری و تلاش های بعمل آمده، این مسائل  در حال حل شدن بوده و بزودی شاهد شکوفایی روابط فی مابین خواهیم بود.
من در سفری که به چلیابینسک داشتم، در این استان علاقه به همکاری با ایران بسیار زیاد است و این سفر به گسترش روابط کمک خواهد نمود. استاندار چلیابینسک نیز علاقه مندی خود را برای سفر به ایران و امضای یادداشت تفاهم همکاری با استان زنجان را اعلام کرد.
من در این سفر علاوه بردیدار با آقای بوریس دوبروفسکی استاندار با مقامات استانی چلیابینسک در محل استانداری ملاقات نمودم. در این ملاقات آقای دوبروفسکی اعلام نمود در حجم روابط استان چلیابینسک با ایران برتری مطلق با صادرات محصولات صنعتی به ایران است و ما به واردات کالاهای ایرانی علاقه زیادی داریم و در زمینه همکاری های نفتی نیز روس ها مایل هستند در طرح های پارس جنوبی شرکت فعال داشته باشند. همچنین به منظور دیدار با وزیر کشاورزی ایران بزودی عازم ایران خواهند شد.
البته در مورد همکاری با استان زنجان نیز سه سال قبل پیش نویس یادداشت تفاهم همکاری با ایران از طرف روس ها ارسال شده  اما تاکنون اقدامی از طرف ایرانی صورت نگرفته است.
دکتر سنایی در ادامه صحبت های خود اظهار داشت: به دلیل توانمندی های بسیار بالای این استان و نیز سوابق همکاری با کشورمان، استان چلیابینسک می تواند جایگاه برتری در همکاری با ایران داشته باشد. همچنین علی رغم کاهش تبادلات روسیه با سایر کشورها در سال 2014 حجم تجارت روسیه با ایران افزایش یافته است. حجم توافقات صورت گرفته مابین دو کشور به دهها میلیارد دلار بالغ می شود و در حال حاضر شرایط خوبی پس از ملاقاتهای دو رئیس جمهور فراهم گردیده است.
ما معتقدیم استان چلیابینسک بدلیل توانمندی بالای صنعتی می تواند محل مناسبی برای واردات محصولات کشاورزی از ایران باشد.
در خصوص توسعه همکاری های تجاری و سفر هیاتهای تجاری به ایران به نظر می رسد بهتر است هیاتهای تجاری به دو شکل متمرکز دولتی و نیمه متمرکز خصوصی به ایران سفر کنند. درمورد همکاری های دانشگاهی، سفارت ایران آمادگی دارد در صورت علاقه مندی طرف روس بین دانشگاه های چلیابینسک و دانشگاه های ایران ارتباطات علمی برقرار نماید.
شایان ذکر است در سفری که آقای دکتر سنایی سفیر ج.ا.ایران به مسکو داشتند ملاقات هایی نیز با روسایی از کارخانجات بزرگ ماگیستا گورسک، شرکت سهامی عام لوله و نورد، کارخانه کامیون سازی اورال و مقامات اقتصادی استان چلیابینسک داشتند، که در این دیدار ها هریک توضیحاتی در خصوص توانمندی های واحد خود ارائه نمودند و صاحبان بنگاه های اقتصادی نیز در این دیدار ضمن ابراز علاقه به همکاری با ایران در خصوص چگونگی و نحوه ارتقاء این همکاری گفتگو کردند.انتهای متن/
کد مطلب: 734