قالیبافی زنان ترکمن

تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۵
Share/Save/Bookmark
 
زنان روستایی بنا بر ذوق و روح زیباپسند خود و برای ایجاد تنوع و زیبایی در اقلیم ‎های خشک و بیابان ها، جامه ‎هایی به رنگ ‎های شاد و با ترکیب ‎های زیبا و دل نواز انتخاب می کنند.
 
ایراس؛ ترکمن صحرا جلگه هایی رسوبی و هموار است که از عقب نشینی دریای خزر و تجمع رسوبهای رودهایی نظیر اترک، گرگان و قره سو به وجود آمده است و شهرهای گنبد کاووس، بندر ترکمن، آق قلا، مراوه تپه، کلاله، سیمین شهر، گمش تپه، نگین شهر، انبار آلوم، داشلی برون، شهر فراغی، گلیداغ را در بر می گیرد. اکثریت نسبی جمعیت ترکمن صحرا را ترکمن ها تشکیل میدهند که مردمانی ترکمن زبان و مسلمان ( اهل سنت حنفی) هستند.


زنان روستایی بنا بر ذوق و روح زیباپسند خود و برای ایجاد تنوع و زیبایی در اقلیم ‎های خشک و بیابان ها، جامه ‎هایی به رنگ ‎های شاد و با ترکیب ‎های زیبا و دل نواز انتخاب می کنند.


گفته می شود ترکمنها اصالتا گروهی از ترکان هستند که از سالها پیش در شرق دریای خزر و نوار شمالی ایران به گونه چادرنشینی زندگی میکنند. مارکوپولو، جهانگرد ایتالیایی، در شرح سفر خود به آسیای شرقی ضمن تعریف از اسبها و قاطرهای ترکمنی از فرشهای ظریف و زیبای آنها نیز یاد میکند. ترکمنها به چند طایفه مهم اعم از  سالور - ساریق - ارساری - یموت - تکه - گوگلان - علی ایلی تقسیم میشوند.
ترکمنها بیشتر در ترکمنستان زندگی میکنند و عده ای از طایفه یموت و تعدادی هم از طایفه گوگلان و تکه در ایران زندگی میکنند.


دختر ترکمن با لباس سنتی در کنار آلاچیق.


زنان روستایی بنا بر ذوق و روح زیباپسند خود و برای ایجاد تنوع و زیبایی در اقلیم ‎های خشک و بیابان ها، جامه ‎هایی به رنگ ‎های شاد و با ترکیب ‎های زیبا و دل نواز انتخاب می کنند. برای ابراز و نمایش شکوه و ثروت خود زیورآلات فراوان روی هم می پوشند و نوارهای زرین و سیمین و سکه های پول روی آن ها می دوزند. سوزن دوزی لباسِ این زنان، بازتابی از باورهای مذهبی، اندیشه های قومی و سنتی، شیوه های زندگی، آداب اجتماعی و توان اقتصادی و نشان دهنده ی فرهنگ و هنر آنان است؛


رنگ رزی الیاف خام فرش یکی از فعالیت های زنان ترکمن می باشد.

نمدی با طرح ترکمنی، که استفاده از آن تاکنون در بین ترکمن ها مرسوم است.


دختر ترکمن در حال تمرین قالی بافی.


فروشنده فرش در بازار محلی.


آموزش مهارت بافت فرش از به دختران از کودکی آغار می شود.


مرد ترکمن با لباس محلی.


دار قالی ترکمن ها به صورت خوابیده بر روی زمین است و بافت قالی به عهده زنان و دختران می باشد.


مردان ترکمن پس از آماده شدن قالی آنرا جهت فروش به خریداران عرضه می کنند.


استفاده از قالی و قالیچه جهت زینت بخشیدن به سکونتگاه .


نخ ریسی ( تبدیل پشم گوسفند یا شتر به نخ) از فعالیت های زنان ترکمن است که با دست انجام می شود.


بازار محلی، فرصتی برای عرضه و فروش مواد خام فرش و فروش تولیدات ایجاد می کند.


کودکان ترکمن.


انتهای گزارش/

سهیل قنبرزاده - عکاس اجتماعی


 
کد مطلب: 2875