جشن سال نو در ارمنستان

تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۳
Share/Save/Bookmark
 
هر ساله در آستانه سال نو درخت چهل متری کاج در مرکز این شهر توسط شهرداری شهر ایروان مستقر و تزیین می شود که یکی از دیدنی های ارمنستاناست.مردم ارمنستان درخت کاج را نماد سرسبزی و جاودانگی حیات و تزیین آنرا نماد خوشی و سلامتی می دانند.جشن های سال نو در ارمنستان سیزده روز از اول تا سیزدهم ژانویه طول می کشد.
جشن سال نو در ارمنستان
 
ایراس: در ارمنستان سال نو و شور و شوق آن از ۳۱ دسامبر آغاز می شود به طوری که در این روز همه ارمنی ها شروع به پختن شیرینی می کنند. در طول این هفته مردم مشغول هدیه دادن، گرفتن و دید و بازدید هستند. دید و بازدید از ۱ ژانویه شروع شده و تا ۶ ژانویه ادامه دارد. هر ساله در آستانه سال نو درخت چهل متری کاج در مرکز این شهر توسط شهرداری شهر ایروان مستقر و تزیین می شود که یکی از دیدنی های ارمنستان است.مردم ارمنستان درخت کاج را نماد سرسبزی و جاودانگی حیات و تزیین آن را نماد خوشی و سلامتی می دانند.

در قرن هجدهم میلادی، ۱ ژانویه به عنوان جشن کریسمس پذیرفته شد. اما ملیت های ارمنستان مانند سونی، آرتزاه و یودیک به جشن سال نو را در ناواساردی می گیرند. کم کم در قرن بیستم، تمام کشور ارمنستان ۱ ژانویه را به عنوان جشن سال نو به رسمیت شناختند.

جشن سال نو برای کودکان هم هیجان و خوشحالی به همراه دارد. جوان ها نیز در انتظار جشن سال نو هستند. در زمان های قدیم، رسم رایجی وجود داشت که کودکان در خیابان جمع می شدند و در شهر خود به راه می افتادند و شعر جشن سال نو می خواندند و در مقابل همسایگان به آن­ها به عنوان هدیه میوه می دادند. همچنین رسوماتی برای کادو دادن برای صاحبان خانه وجود داشت به طوری که تمام اعضای خانواده با یکدیگر هدیه رد و بدل می کردند اما زن و شوهر نباید به یکدیگر هدیه می­دادند. زیرا این کار یک بی احترامی تلقی می شد.


جشن های ارمنستان مرتبط با کریسمس

جشن روز ششم ژانویه
این جشن به مناسبت غسل مسیح است. در روزگار قدیم تمامی جهان مسیحیت تولد و غسل تعمید حضرت مسیح را در روز ششم ژانویه جشن می­گرفتند ولی در قرن چهارم میلادی پاپ کلیسای روم تصمیم می گیرد ۲۵ دسامبر را روز تولد مسیح بنامد و غسل تعمید را در ۶ ژانویه برگزار کند. اما مردم ارمنستان کماکان مانند قدیم ۶ ژانویه را غسل تعمید مسیح و سالروز تولدش می دانند. در این روز در کلیسا مراسمی خاص برگزار می­شود که از مراسم دیدنی ارمنستان است و ارامنه پس از این مراسم با شمع روشنی در دست به خانه های خود می­روند و به همراه اعضای خانواده بدور میز شام مخصوص گرد میابند.اعضای کلیسای ارامنه طبق سنت منحصر به فردی، روز میلاد و همچنین روز غسل تعمید مسیح را همزمان در روز ششم ژانویه جشن می‌گیرند.

غذا های مربوط به سال نو

خوراکی های مخصوص سال نو در ایام قدیم، کشمش و میوه های خشک شده بود. همینطور کیک و شیرینی نیز اهمیت بسیار داشت. یکی از شیرینی های مخصوص سال نو که معروف ترین آن هاست، شیرینی “دارین” می باشد که در آن یک سکه هم پنهان می کنند و هر فرد از خانواده که شیرینی حاوی سکه را پیدا کند، برای خانواده در آن سال شانس خواهد آورد و خوش­یمن خواهد بود. سنتی ترین غذای سال نو در ارمنستان دلمه است که با لپه و برنج درست می شود. همچنین یکی دیگر از خوراکی ها “کاتا” نامیده می شود که از از دانه های گل، آرد، کره شیر و شکر تشکیل شده است. این غذاها و شیرینی ها در روز سال نو در ارمنستان سرو می شود.


نویسنده: ساغر حسین خانی

منابع: سایت ارمنی اسپوتنیک/ سایت ایران آنکارا

در ادامه تصاویری از ارمنستان که به مناسبت ایام کریسمس و سال نو میلادی که شهرهای این کشور زیبا تزئین شده‌اند، را با هم می بینیم:
 
کد مطلب: 2661