ناو جنگی آورورا ( شفق قطبی )

تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۳
Share/Save/Bookmark
 
ناو جنگی مشهور "آورورا"، یادبود صنایع کشتی سازی روسیه است که شاهد بسیاری از رویدادهای متناقض تاریخ قرن بیستم بوده است. “آورورا" در سه جنگ مدافع روسیه بود و در بسیاری حوادث انقلاب روسیه از فوریه تا اکتبر ۱۹۱۷ حاضر در صحنه بود، این ناو پرورشگاه بسیاری از افسران نیروی دریایی روسیه بود و درنهایت به عنوان ناو شماره یک ناوگان دریایی روسیه ثبت و به موزه تبدیل شد. این ناو جنگی با سابقه افسانه ای خود توجه بسیاری از مورخان و محققان جهان را بخود جلب کرده است.
ناو جنگی آورورا ( شفق قطبی )
 
ایراس: ناو جنگی مشهور "آورورا"، یادبود صنایع کشتی سازی روسیه است که شاهد بسیاری از رویدادهای متناقض تاریخ قرن بیستم بوده است. “آورورا" در سه جنگ مدافع روسیه بود و در بسیاری حوادث انقلاب روسیه از فوریه تا اکتبر ۱۹۱۷ حاضر در صحنه بود، این ناو پرورشگاه بسیاری از افسران نیروی دریایی روسیه بود و درنهایت به عنوان ناو شماره یک ناوگان دریایی روسیه ثبت و به موزه تبدیل شد. این ناو جنگی با سابقه افسانه ای خود توجه بسیاری از مورخان و محققان جهان را بخود جلب کرده است.

ناو جنگی زرهی "آورورا" در ماه می ۱۹۰۰ به آب انداخته شد و پس از طی مراحل آزمایشی سه ساله به خدمت گرفته شد. نام آن برگرفته از ناوچه بادبانی است که در سال ۱۸۵۴ در زمان جنگ کریمه به دفاع از شبه جزیره کامچاتکا- پتروپاولوفسک در شرق روسیه پرداخته بود.

ناو "آورورا" به ۴۲ توپ با چهار نوع کالیبر و سه اژدر مسلح شده بود. این ناو میتوانست با سرعت ۲/۱۹ گره دریایی حداکثر ۴۰۰۰ مایل را طی کند. تعداد خدمه و ملوانان آن ۵۷۰ نفر، از جمله ۲۰ افسر تشکیل میشد. این ناو در سالهای ۱۹۰۲ و ۱۹۰۳ پس از آزمایشات متفاوت بالاخره در تابستان سال ۱۹۰۳ در زمره ناوگان دریایی امپراطوری روسیه قرار گرفت. درسال ۱۹۰۵ "آورورا" در جنگ روسیه با ژاپن شرکت کرد و در اثر اصابت ۱۰ بمب با کالیبرهای متفاوت تا اندازه قابل ملاحظه ای صدمه دید و ۱۵ نفر از خدمه من جمله فرمانده آن جان خود را ازدست دادند. در ماه مارس ۱۹۰۶ ناو "آورورا" به روسیه بازگشت و در کارخانه فرانکو- روسی در پتربورگ تعمیر شد.

در جنگ اول جهانی این ناو چند ماموریت خارجی انجام داد و در اوایل جنگ در ۱۷ جولای ۱۹۱۴ بعلت اینکه ناوگان روسیه در دریای بالتیک به حالت آماده باش کامل درآمده بود، "آورورا" به تالین پایتخت استونی اعزام گردید و در همانجا لنگر انداخت.

درآغاز انقلاب فوریه ۱۹۱۷ شورشیان دستگیر شده را درعرشه ناو جای دادند. اما زمانیکه شایعه شد قرار است ناو" آورورا" برای همیشه به زندان شناور تبدیل شود، با اوج گرفتن نارضایتی دربین خدمه ناو، زندانیان را ازآنجا منتقل کردند. پس از مدتی ملوانان ناو با شورش و اعتصاب از خدمت در ناو دست کشیدند.
این شورش در “آورورا" باعث شد تا کمیته حقوق ملوانان تاسیس گردید. بخشی از کمیته را بلشویک ها تشکیل می دادند. آنها هرروز جلسه و تجمع برگزار میکردند و به همین دلیل تعمیرات ناو بسیار کند پیش میرفت. بعد از پایان تعمیرات بلشویک ها تصمیم گرفتند که ناو را در شهر نگاه دارند و به ماموریت اعزام نکنند. ناو "آورورا" در ۲۵ اکتبر ۱۹۱۷ به فرماندهی بلشویک ها قصر زمستانی تزار را در پتربورگ به توپ بست و این پیامی برای آغاز حمله به اقامتگاه امپراطور بود.

درآغاز سالهای ۱۹۲۰ ناو جنگی "آورورا" اولین ناو جنگی بود که در زمره ناوگان بالتیک شوروی بعنوان ناو آموزشی به خدمت گمارده شد و تا سال ۱۹۳۰ چند ماموریت در دریاهای بالتیک و سفید و بنادر اسکاندیناوی انجام داد ولی در سال ۱۹۳۵ بخاطر فرسودگی و ساییدگی به ناو آموزشی ساکن مبدل گردید و از حرکت باز ایستاد.

زماینکه جنگ جهانی دوم شروع شد بتدریج با نزدیک شدن نیروهای آلمان به پتربورگ تسلیحات ناو را برداشتند و خدمه آن به جبهه اعزام شدند. درسال ۱۹۴۸ پس از پایان جنگ ناو را به اقامتگاه ثابت در رودخانه نِوا انتقال دادند که پس از آن به شعبه موزه مرکزی نیروی دریایی تبدیل گردید. در سال ۲۰۱۰ نیروی دریای روسیه ناو را برای بازسازی به تعمیرگاه انتقال داد و تا پایان سال ۲۰۱۶ پس از بازسازی و تعمیرات کلی قرار است به مکان اولیه اش بازگردد.

ناو جنگی "آورورا" جزو میراث فرهنگی روسیه فدراتیو بشمار میرود که درمورد آن فیلم و انیمشن ساخته شده و حتی شعرهای زیادی در وصفش سروده اند و تصویرش نیز بر روی تمبرهای پستی شوروی و خارجی چاپ گردیده است.

منبع: صفحه فیسبوک آقای دکتر مهدی سنایی، سفیر ج.ا.ایران در فدراسیون روسیه


انتهای متن/
 
کد مطلب: 1781